Żołnierze wyklęci

i

Autor: "Super Express"

1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2016-03-01 10:26

Od 2011 roku 1-go marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą tą wystąpił przed swoją śmiercią prezydent Lech Kaczyński zaś Bronisław Komorowski doprowadził ją do końca, podpisując stosowną ustawę. Uroczystości i różne wydarzenia związane z tą datą dzieją się w całej Polsce już od weekendu. We wtorek główne obchody odbędą się w Warszawie. Uroczystości rozpocznie msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Antykomunistycznym, niepodległościowym ruchem partyzanckim, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej dalej walczył, tym razem przeciwko sowietyzacji Polski. Walczyli partyzancko ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Przez długie lata przedstawiani byli jako bandyci, niegodni wspominania. Wielu z nich w walce poniosło śmierć...

Jak pisano w uzasadnieniu potrzeby uczczenia tych żołnierzy, święto to jest: - Wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

W wigilię Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłysła okolicznościowa iluminacja poświęcona ich pamięci:

 

 

Jakie jeszcze uroczystości zaplanowano? W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na „Łączce” na Wojskowych Powązkach, natomiast po południu  przed tablicą pamiątkową na dawnym Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem „Anody”.  Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się o godz. 18 przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Ponadto o godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowieckiej.

Tymczasem premier Beata Szydło Premier Beata Szydło rano spotkała się z Żołnierzami Wyklętymi na śniadaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W południe będzie uczestniczyć w uroczystościach poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Augustowie:

 

 

Zobacz także: Zacna inicjatywa- powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych