Morawiecki, Macron

i

Autor: AP Morawiecki, Macron

Strategiczne tematy

Wiemy, o czym Morawiecki rozmawiał z Macronem. Kluczowa rozmowa premiera z prezydentem Francji

2023-01-12 13:50

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na temat stosunków polsko-francuskich, współpracy unijnej oraz współpracy obu państw dotyczącej pomocy dla Ukrainy. Jak poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu, jednym z kluczowych tematów rozmów Morawieckiego i Macrona były działania Polski związane z Krajowym Planem Odbudowy.

Morawiecki rozmawiał z Macronem. Wśród tematów KPO i wojna w Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował w środę, 11 stycznia wieczorem Piotr Müller, rzecznik rządu. Była to pierwsza rozmowa polskiego premiera i francuskiego prezydenta od sierpnia 2022 roku. Wśród tematów ich rozmowy znalazły się:

  • kwestia stosunków polsko-francuskich,
  • współpraca unijna,
  • działania Polski związane z KPO,
  • współpraca w sektorze energii jądrowej,
  • wojna na Ukrainie.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Emmanuel Macron rozmawiali na temat stosunków polsko-francuskich oraz współpracy unijnej, w tym o działaniach Polski związanych z Krajowym Planem Odbudowy - powiedział Piotr Müller.

Emmanuel Macron jasno: "Bezpieczeństwo atomowe nie może być osłabione"

Rzecznik polskiego rządu przekazał, że ponadto Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron poruszyli także kwestię polsko-francuskiej współpracy w sektorze energii jądrowej oraz wspólnych przygotowań do zbliżającego się nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, które ma odbyć się na początku lutego 2023 roku. Ważnym tematem rozmowy szefa polskiego rządu i prezydenta Francji była też kwestia pomocy Ukrainie bestialsko napadniętej 24 lutego 2022 roku przez Rosję. Emmanuel Macron podkreślił konieczność prowadzenia rozmów o bezpieczeństwie energetycznym i atomowym, które „nie może być osłabione” przez toczącą się w Ukrainie wojnę. 

Energetyka to obszar, o którym chcę rozmawiać z panem prezydentem. Francja jest tu naturalnym partnerem, gdy myślimy o naszych projektach atomowych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Politycy od Kuchni - Mateusz Morawiecki
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają