Prezydent podpisał nowelizację ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji w Polsce

i

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express

Polityka

Prezydent postanowił. Będzie nowe święto narodowe

2023-08-04 16:15

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny. Święto przypada 10 września i zostało ustanowione “w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny”. Nie będzie w tym dniu wolnego od pracy i nauki. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

W hołdzie dla Dzieci Wojny 

Z komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, że ustawa to wyraz wdzięczności kraju za wysiłek polskich dzieci, które doświadczyły zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich w trakcie II wojny światowej.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny został ustanowiony "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".

"Dzieci stały się najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy wojennych. Zamiarem okupantów było zniszczenie biologiczne Narodu Polskiego, zniewolenie go i pozbawienie autonomii oraz wolności. W tym celu wykorzystywano różne metody okrucieństwa, w szczególności wobec dzieci" - napisano w komunikacie kancelarii.

Projekt ustawy o ustanowieniu nowego święta wniesiony został przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w marcu 2023 roku. Ostatecznie przepisy zostały zaakceptowane przez Sejm 11 lipca. Kilka dni później ustawa została przegłosowana przez Senat.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy święto będzie obchodzone 10 września. Dzień ten nie będzie dniem wolnym od pracy.

Piotr Zgorzelski: Andrzej Duda oddał los Polaków Ziobrze
Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?