Nowe mandaty dla pieszych i kierowców

i

Autor: shutterstock Nowe mandaty dla pieszych i kierowców

Nowe mandaty dla pieszych i kierowców! Sprawdź, za co zapłacisz nawet 500 zł

2021-06-01 1:14

Koniec z korzystaniem z telefonów komórkowych przez pieszych przechodzących przez przejścia i z jazdą „na zderzak” na autostradzie. Od dziś takie zachowania grożą mandatem. Piesi zyskują też nowe uprawnienie – pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na pasy. - Wprowadziliśmy zmiany, których celem jest zwiększenie ochrony pieszych. Pieszy, który wchodzi na jezdnię będzie miał pierwszeństwo i każdy kierujący pojazdem będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Szczególnie zależy nam na tym, żeby uwrażliwić kierowców na sytuacje na przejściach dla pieszych - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Andrzej Adamczyk (62 l.), minister infrastruktury.

Piesi z pierwszeństwem, ale bez smartfonów

Kierujący pojazdami, z wyjątkiem tramwajów, mają od dziś obowiązek ustąpić pierwszeństwa, nie tylko pieszemu znajdującemu się już na przejściu, ale również wchodzącemu na pasy.

– Wprowadziliśmy zmiany, których celem jest zwiększenie ochrony pieszych. Chcemy absolutnie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w szczególności tych ze skutkiem śmiertelnym – mówi nam minister infrastruktury.

– Nie wymyśliliśmy w Polsce niczego nowego. Od lat obowiązuje to w wielu innych krajach – komentuje Włodzimierz Zientarski (79 l.), dziennikarz motoryzacyjny.

Wprowadzony został również zakaz korzystania przez pieszego, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście, z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego.

Jak rozmawiasz przez telefon, to robisz coś innego, wyłączasz psychikę. Temat rozmowy może być taki dramatyczny, że się wyłączasz. Przejście przez przejście, rozmawiając przez telefon, jest rzeczą szalenie niebezpieczną – podkreśla Zientarski.

Zakaz jazdy "na zderzak"

Zakaz jazdy „na zderzak” to z kolei obowiązek  zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu na tym samym pasie ruchu na drogach ekspresowych i autostradach. Powinien on wynieść nie mniej niż połowę prędkości, z jaką się poruszamy (np. 50 m przy szybkości 100 km/godz.)

Jaka kara grozi za złamanie nowych przepisów? Taryfikator nie nadążył za zmianami. – Policjanci mogą wymierzyć karę do 500 zł na zasadach ogólnych – podkreśla kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wyrównana została także dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym – od dziś przez całą dobę wynosi 50 km/godz.

Super Raport 31.05 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Tomasz Siemoniak - PO), Sedno Sprawy: Marek Suski
Sonda
Czy nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na drogach?
Nasi Partnerzy polecają