Antoni Macierewicz

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Antoni Macierewicz

Polityk zabrał głos

Macierewicz o komisji ds. wpływów rosyjskich. Zacznie działać jeszcze w sierpniu?

2023-08-03 14:15

Komisja do spraw zagadania rosyjskich wpływów od samego początku wywołuje wiele emocji, choć jeszcze nie rozpoczęła swojej działalności. Były minister Antoni Macierewicz zdradził, kiedy komisja może ruszyć oraz kto może zasiąść w jej składzie.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 Warto przypomnieć, że ta powstała z jego inicjatywy. Według noweli między innymi jest mowa, że w komisji nie mogą zasiadać parlamentarzyści czy znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (takie jak 10-letni zakaz pełnienia funkcji związanych z pieniędzmi publicznymi).

Antoni Macierewicz został zapytany, kiedy komisja może zacząć pracę. Odpowiedział, że może się to stać jeszcze w tym miesiącu, po powołaniu członków.

- To nie jest jeszcze rozstrzygnięte, ale z punktu widzenia interesu Polski im szybciej ta komisja powstanie, tym lepiej. Przede wszystkim komisja musi składać się z zespołu kompetentnego, z ludzi, którzy po pierwsze mają wiedzę, ale również są wiarygodni – mówił w rozmowie z PAP.

- Fundamentalnym rozwiązaniem dla Polski, które jest zawarte w tej komisji, jest decyzja o tym, że ma ona prawo likwidować, eliminować decyzje administracyjne, które zostały podjęte przez osoby działające na rzecz Rosji i które służą rosyjskim interesom – dodał.

Antoni Macierewicz jest także zdziwiony negatywną reakcją opozycji, która uważa, że komisja powstaje głównie po to, by zaszkodzić liderowi PO Donaldowi Tuskowi. - Jestem wstrząśnięty bezczelnością tych, którzy krytykują istnienie tej komisji, jakby nie mieli świadomości, że atakując ją, są odbierani, jako ludzie działający na rzecz Rosji i agentury rosyjskiej – stwierdził polityk.

Sonda
Czy komisja weryfikacyjna ws. powiązań z Rosją powinna zbadać:
Wieczorny Express - Mariusz Sokołowski