Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express, Łukasz Gągulski/Super Express Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda

Jak ocenił Andrzeja Dudę?

Jarosław Kaczyński skomentował decyzję prezydenta ws. „lex Tusk”

2023-06-03 16:49

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie zwalnia tempa i kontynuuje swój objazd Polski. 3 czerwca pojawił się na Podkarpaciu, gdzie wziął udział w konferencji prasowej, podczas której odniósł się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o złożeniu nowelizacji ustawy dotyczącej powstania komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Jak ocenił ruch głowy państwa?

Jarosław Kaczyński odniósł się do kontrowersyjnej kwestii „lex Tusk”. Przypomnijmy, że w poniedziałek 29 maja Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, a 2 czerwca zapowiedział złożenie nowelizacji ustawy do laski marszałkowskiej. Prezes PiS podkreślił, że prezydent ma prawo samodzielnie decydować o różnych sprawach.

- Tę decyzję jak sądzę podjął po jakichś rozmowach ze swoimi bezpośrednimi współpracownikami – mówił były wicepremier podczas konferencji.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że celem komisji jest pokazanie opinii publicznej faktów. Mówił też o dwóch pojmowaniach demokracji i społeczeństwa w naszym kraju. - Ten pierwszy zakłada, że dobry obywatel i dobre społeczeństwo, to jest społeczeństwo i co za tym idzie — obywatele, dobrze poinformowani, także o tych sprawach, o których ludzie władzy chcieliby nie informować – stwierdził prezes PiS.

Porównał także powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich do lustracji, kiedy to głównym celem było pokazanie, kto kiedyś współpracował ze służbami. - Była prowadzona polityka prorosyjska. Wpływy rosyjskie w Polsce były i niewątpliwie w dalszym ciągu są i wszystko, co jest na ten temat jakoś stwierdzone, co można stwierdzić w trakcie postępowania na przykład przed taką komisją, powinno być społeczeństwu znane. A to, że to będzie dla niektórych być może nawet skrajnie niewygodne, to nie ma żadnego znaczenia. To jest właśnie sprawdzian demokracji. Tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo cieszymy – mówił.

Były wicepremier zaznaczył jednak, ze decyzję w sprawie głosowania na prezydenckim projektem podejmie klub PiS.

QUIZ o Jarosławie Kaczyńskim. Pytania bez tabu nie tylko dla wyborców PiS

Pytanie 1 z 17
Czy Jarosław Kaczyński ma żonę i dzieci?
Express Biedrzyckiej WYBORY 2023 - dr E. Pietrzyk-ZIENIEWICZ, dr M. OCZKOŚ, dr B. GRABOWSKI - Runda 2
Nasi Partnerzy polecają