szpital

i

Autor: powiat ostrowski

Kampania wyborcza

Jak PiS chce zmienić posiłki w szpitalach? Tyle chcą wydać na program

2023-09-15 13:20

Jednym z pomysłów PiS na wygranie wyborów jest program „Dobry posiłek”, który ma poprawić jakość żywienia pacjentów w polskich szpitalach. Ministerstwo Zdrowia podało konkretne zmiany, jakie mają zajść, w tym jaką kwotę przeznaczono na realizację założeń partii.

PiS postanowiło zaproponować wyborcom zmiany w posiłkach, jakie dostają pacjenci podczas pobytu w szpitalach. W spocie promującym program „Dobry posiłek” wystąpiła minister zdrowia Katarzyna Sójka, która przekonywała, że zdrowe jedzenie może pomóc w rekonwalescencji. Teraz resort podał konkrety.

Projekt rozporządzenia zakłada, że posiłku w szpitalu będą przygotowywane  w oparciu o jadłospis sporządzony na co najmniej 7 dni przez dietetyka.  Ma on zawierać wszystkie informacje o jedzeniu, w tym o jego kaloryczności, wartości odżywczej czy składzie produktów w porcji i w 100 gramach dania. Do tego mają się znaleźć dane o sposobie obróbki oraz alergenach. Ponadto szpitale będą zobowiązane do codziennego publikowania zdjęć dwóch posiłków z danego dnia na stronie internetowej.

NFZ będzie zobowiązane do wdrożenia i finansowania, z później monitorowania i ewaluacji programu. Ministerstwo Zdrowia podaje, że szpitale dostaną dodatkowe 25 zł przeznaczone na wyżywienia pacjenta. Rozlicznie programu z kolei będzie się odbywać według stawki 25 zł od pacjenta na dzień pobytu na oddziale.

QUIZ. Czy ta wypowiedź polityka jest prawdziwa? Pytania dla śledzących "Wiadomości" i "Fakty"

Pytanie 1 z 12
Czy to prawdziwa wypowiedź Donalda Tuska: "Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to jestem dumny z Polski"
G. SCHETYNA: POTRZEBNY OKRĄGŁY STÓŁ W SPRAWIE POLITYKI MIGRACYJNEJ