COVID

i

Autor: pixabay.com

Groźne powikłanie po COVID-19! Połowa ozdrowieńców cierpi na chroniczne zmęczenie

2020-10-01 11:10

Chroniczne zmęczenie ma ponad połowa pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19. Poczucie stałego zmęczenia nie zależy od tego, w jaki sposób chorzy przechodzili chorobę. Tak wynika z badania naukowców z irlandzkiego Trinity College, które zaprezentowano podczas wrześniowej wideokonferencji naukowców specjalizujących się w schorzeniach chronicznych. To nowy fakt, który powinien w swojej polityce uwzględniać resort zdrowia.

Chroniczne zmęczenie może utrzymywać się nawet pół roku. Objawia się sennością, ogólnym rozdrażnieniem, kłopotami z koncentracją i zmniejszeniem dziennej aktywności ruchowej nawet o 50 proc. Ogranicza zdolność do wykonywania zadań, które były wcześniej rutynowe. W skrajnych przypadkach mogą występować trudności w siedzeniu i staniu, a nawet zaburzenia funkcji poznawczych.

- Chroniczne zmęczenie dotyka zarówno pacjentów po ciężkim przebiegu COVID-19, jak i osób zainfekowanych, u których przebiegała ona w sposób łagodny. Badane osoby analizowano po 10 tygodniach od ustąpienia u nich symptomów choroby wywołanej koronawirusem – wyjaśniają naukowcy z Trinity College.

Kierujący pracami zespołu wirusolog Liam Townsend zapwoada, że jego zespół w przyszłości zamierza zbadać główną przyczynę zmęczenia u ozdrowieńców. Obecnie naukowcy uważają, że jest to efekt "prawdopodobnych zaburzeń systemu odpornościowego po zakażeniu koronawirusem".

Z badania, w którym uczestniczyło 128 pacjentów, wynika, że u prawie 53 proc. z nich występowało poczucie głębokiego zmęczenia.

- Nasze studium dowiodło, że zmęczenie odczuwane przez osoby, które przeszły przez COVID-19, występuje bez względu na to, czy pacjenci leczeni byli po zakażeniu koronawirusem w szpitalu, czy też przebyli chorobę poza placówką medyczną – tłumaczy Townsend.

Pracownik dublińskiego szpitala św. Jakuba podkreśla, że w trakcie badania nie stwierdzono, aby któraś z płci wyraźnie przeważała pod względem większej liczby cierpiących na poczucie zmęczenia po przebyciu infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Liam Townsend wskazuje, że poczucie głębokiego zmęczenia u ponad połowy badanych osób występowało pomimo zaniku u nich wszelkich objaw choroby. Zaznacza, że prawdopodobnym rozwiązaniem problemu powinna być nie tyle terapia farmakologiczna, co zmiana sposobu życia, polegająca na zwiększeniu aktywności fizycznej. TWO

Premier: Zamiast dużo o tym mówić - realnie obniżamy podatki!