manewry

i

Autor: Shutterstock; Wojciech Strozyk/REPORTER manewry

Wielkie manewry z udziałem Marynarki Wojennej

Ćwiczą wojnę u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Polscy żołnierze biorą udział w manewrach w ramach NATO

2022-10-04 19:30

Ruszyły największe ćwiczenia wojskowe w Wielkiej Brytanii, w których bierze udział 11 tys. marynarzy i załóg toczących 12-dniową „wojnę” wokół Wysp Brytyjskich. W brytyjskich manewrach bierze udział także Polska. Jaki jest cel tych ćwiczeń?

Symulacja wojny organizowanej przez Wielką Brytanię

Joint Warrior to wieloletnie manewry brytyjskie oraz międzynarodowe, w które zaangażowane są wojska lądowe, morskie i powietrzne. W „wojnie” bierze udział 20 okrętów i kilka okrętów podwodnych dowodzonych przez 7 okrętów wojennych Royal Navy, w tym również niszczyciel HMS Diamond i trzy fregaty (Kent, Northumberland i Somerset), a także kilka czołgów pomocniczych Royal Fleet. Pomagają także Polacy.

W Joint Warrior udział bierze Marynarka Wojenna RP

- Międzynarodowe ćwiczenia Joint Warrior są cyklicznie (corocznie przyp. red.) organizowane przez brytyjskie Siły Zbrojne. Marynarka Wojenna RP kolejny raz została zapraszana do udziału, w tym roku wspólnie z sojusznikami ćwiczy fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko z 3 Flotylli Okrętów - przekazuje nam Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. - Okręty Marynarki Wojennej regularnie biorą udział w ćwiczeniach i manewrach sojuszniczych co podnosi nasze umiejętności oraz rozwija zdolności współpracy sojuszniczej - dodaje CO MON. Poza Polską w manewrach biorą udział:

  • USA,
  • Norwegia,
  • Dania,
  • Niemcy,
  • Holandia,
  • Kanada,
  • Francja
  • i Łotwa.

Zaangażowanych jest także 30 samolotów, w tym myśliwce RAF Typhoon i morskie samoloty patrolowe dalekiego zasięgu, a także technologia dronów. Planiści ćwiczeń zamierzają używać „wirtualnych” zasobów powietrznych obok tych na żywo, aby przetestować reakcje uczestników.

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Abramsy w Poznaniu