Handel w niedzielę. Szczegóły projektu „Solidarności”

i

Autor: Shutterstock

Zniosą zakaz HANDLU W NIEDZIELE? Padły znaczące deklaracje

2019-09-14 6:10

Wprowadzenie w 2018 roku ograniczenia handlu w siódmy dzień tygodnia spowodowało nie lada chaos. W przyszłym roku tylko w kilka niedziel zrobimy zakupy. Co dziś Polacy sądzą na temat tych obostrzeń? Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Pollster na zlecenie „Super Expressu”, jesteśmy podzieleni w kwestii, jak te ograniczenia powinny wyglądać.

- To ucywilizowanie handlu na wzór wielu krajów Europy przy poszanowaniu praw i interesów pracowników, pracodawców i konsumentów – tak ograniczenia opisuje „Solidarność”, stojąca za ustawą w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ: Nowa Pawłowicz o wolnych NIEDZIELACH: Strzał w dziesiątkę! Co Pan na to, Panie Petru?

Zakaz wprowadzany jest stopniowo. I tak w przyszłym roku zakupów nie zrobimy już we wszystkie niedziele, z kilkoma wyjątkami. Takie rozwiązanie podoba się co czwartemu ankietowanemu. Najwięcej badanych uważa jednak, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu. Co na to ekonomiści?

- Dla gospodarki optymalne jest, by sklepy były otwarte cały czas. W naszej gospodarce tak dużo się dzieje, że ciężko jest wyszczególnić obecnie konkretne efekty tej zmiany. Badania prowadzone w innych krajach, gdzie było dostępne więcej danych, pokazywały jednak, że zakaz negatywnie wpływa na handel – uważa Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 5-6 września 2019 roku na próbie 1094 dorosłych Polaków.

W jaki sposób powinien być zorganizowany handel w niedziele w przyszłym roku?

sklepy powinny być zamknięte we wszystkie niedziele 25 proc.

sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę w miesiącu 13 proc.

sklepy powinny być otwarte w dwie niedziele w miesiącu 24 proc.

sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu 33 proc.

Nie wiem/ trudno powiedzieć 6 proc.