Nord Stream 2

i

Autor: AP Nord Stream 2

Wojna na Ukrainie. Ważna decyzja niemieckiego landu w sprawie Nord Stream 2

2022-02-28 10:49

O budowie gazociągu Nord Stream 2 zrobiło się głośno w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. 22 lutego Niemcy wstrzymały do odwołania proces certyfikacji niemiecko-rosyjskiego gazociągu. Głos zabrała również premier niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, która poinformowała o ważnej decyzji w tej sprawie.

Manuela Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego zapowiedziała rozwiązanie landowej fundacji Stiftung Klima und Umweltschutz, która została utworzona w celu wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2 - poinformowała w poniedziałek, 28 lutego, agencja dpa.

"Poprosiłam zarząd fundacji, aby wstrzymał jej pracę i w ramach ograniczonych możliwości prawnych doprowadził do jej likwidacji"

– napisała Manuela Schwesig w poniedziałek rano na Twitterze. Zapowiedziała, że zbadane zostanie również, czy "prawnie możliwe jest wykorzystanie funduszy udostępnianych fundacji przez Nord Stream na cele humanitarne".

Czytaj też: Świat w barwach Ukrainy. Architektoniczne ikony z wyjątkowymi iluminacjami [GALERIA]

W ostatnim czasie premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego wielokrotnie gorąco opowiadała się za ukończeniem i szybkim oddaniem do użytku Nord Stream 2, biegnącego przez Morze Bałtyckie, i założyła budzącą wiele kontrowersji landową fundację wspierającą budowę gazociągu. Fundacja ta jest finansowana głównie przez rosyjski państwowy koncern Gazprom - informuje agencja dpa.

Schwesig odrzuciła również oskarżenia, które określają jej rząd mianem przyjaciół rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

"Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że to nonsens. Nigdy nie rozmawiałam z prezydentem Putinem ani nie poparłam jego działań wobec Ukrainy

- oświadczyła Manuela SchwesigManuela Schwesig.

Premier niemieckiego landu wezwała też Putina do "natychmiastowego powstrzymania wojny i wycofania się z Ukrainy".

>> Wojna na Ukrainie. Śledź relację na żywo!

Sonda
Czy Nord Stream 2 zaszkodzi interesom Europy?
Ogromna fala pomocy dla Ukrainy. Tony darów wyjadą z Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE