Marek Kuchciński, Donald Tusk

i

Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS, Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Marek Kuchciński, Donald Tusk

Polityczny konflikt

Kuchciński w ostrych słowach o Tusku. "Ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni"

2022-12-10 8:33

W rozmowie z Polską Agencją Prasową szef KPRM Marek Kuchciński podkreślił, że "odradziłby prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu rozmowę z szefem PO Donaldem Tuskiem". Lidera PO określił mianem "niewiarygodnego i agresywnego", a jego zapewnienia o byciu "czułym i delikatnym" w debacie skwitował słowami: "ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni".

Szef KPRM o współpracy z premierm. "Układa się bardzo dobrze"

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. W rozmowie z PAP poruszył wiele wątków, między innymi kwestię zastąpienia Michała Dworczyka, współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim, funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy czy potencjalnej debaty na linii Jarosław Kaczyński - Donald Tusk.

Marek Kuchciński zapytany o współpracę z premierem Mateuszem Morawieckim odparł, że układa się ona bardzo dobrze. "Bardzo dobrze, premier rzeczywiście jest żywiołem w polityce, takim wszechogarniającym".

Relacje w partii rządzącej i przyszłość Ziobry w rządzie

Zaznaczył, że kontakt między politykami partii rządzącej jest częsty i regularny. "Wszyscy politycy, którzy są w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości oraz w kierownictwie rządu, mają ze sobą bardzo częsty kontakt, nawet kilka razy w tygodniu. Praca tutaj faktycznie wymaga dużego zaangażowania i poparcia wszystkich działań, które zmierzają do koordynacji współpracy pomiędzy premierem i poszczególnymi ministerstwami, właśnie w ramach kancelarii premiera".

Marek Kuchciński podkreślił również, że chętnie korzysta z rad i pomysłów Michała Dworczyka a między nimi "nie ma żadnych fochów". Zapewnił także, że w najbliższym czasie nic nie zapowiada zmian kadrowych w rządzie. W kwestii "wotum nieufności" wobec Zbigniew Ziobry stwierdził, że "muszą obronić ministra Ziobrę i myśli, że to się uda".

Środki finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Padło również pytanie o środki finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy. "Jeszcze jest trochę czasu przed nami, wśród 27 państw UE przecież nie wszystkie sfinalizowały drogę do otrzymania pieniędzy z KPO, niektóre są nawet dalej od tego, niż Polska" - odparł zapytany o to, kiedy możemy się spodziewać pieniędzy. 

Kuchciński w ostrych słowach o Tusku. "Niewiarygodny, agresywny, bezwzględny"

Szef KPRM postanowił również skomentować pomysł debaty na linii Jarosław Kaczyński kontra Donald Tusk.

"Nie wiem, ja bym odradzał prezesowi Kaczyńskiemu rozmowę z człowiekiem, który jest niewiarygodny i agresywny. To było widoczne od samego początku, kiedy powstała Platforma. Pierwszy przykład: w jaki sposób potraktował ludzi, z którymi zakładał tę partię? Maciej Płażyński? Został zmarginalizowany niedługo po powstaniu PO. Zyta Gilowska została odsunięta. Jan Rokita – także został odsunięty. Tak się nie robi ze współpracownikami. To bezwzględny polityk, działający bez skrupułów".

Na przytoczone zapewnienia Donalda Tuska o byciu "czułym i delikatnym" podczas debaty Marek Kuchciński odparł "ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni".

Sonda
Czy chcesz zobaczyć debatę Kaczyński - Tusk?
Prof. Antoni Dudek: "Polska jest opanowana przez kulturę przesady, a Kaczyński jej tworzeniu ma ogromne zasługi" [Express Biedrzyckiej]