Wielka akcja pomocowa

Spakowali świece okopowe, powerbanki i ciepłe ubrania. Tak Polacy wiozą pomoc na Ukrainę

2023-01-20 10:42

Wyłączyć Putina - pod taki hasłem wyruszy w piątek, 20 stycznia transport darów dla ukraińskich żołnierzy. Polacy niosący pomoc Ukrainie jadą z Białegostoku do żołnierzy w okolice Kramatorska i Malinówki. W czwartek, 19 stycznia spakowano dary dla Ukraińców do samochodu, to m.in. ciepłe ubrania, powerbanki, świece okopowe i pręty do budowy okopów. Pomoc organizuje fundacja FOTA4Climate, która włączyła się w ten sposób w międzynarodową akcję "Switch off Putin" (z ang. "wyłączyć Putina")..

Polacy jadą z darami na Ukrainę. Pomoc organizuje FOTO4Climate

W piątek, 20 stycznia z Białegostoku wyruszy transport z pomocą dla Ukrainy. Samochód, który pojedzie z Podlasia na wschodzie Ukrainy do żołnierzy w okolicy Kramatorska i Malinówki, jest wypełniony rzeczami potrzebnymi żołnierzom na froncie. Na miejsce dotrze wieczorem lub w nocy z piątku na sobotę (z 20 na 21 stycznia). Jak mówi SE Adam Bohdan z fundacji FOTA4Climate, która organizuje tę akcję pomocy w Polsce, samochód jest wypełniony tym, co sami żołnierze uznali za potrzebne na polu walki: wykonanymi przez wolontariuszy klamrami z prętów zbrojeniowych do mocowania bali w okopach oraz świecami okopowymi, które służą do ogrzewania, oświetlania czy gotowania. Zebranie darów trwało ok. trzech tygodni. - W wykonanie prętów zbrojeniowych i świec okopowych zaangażowanych było ok. 30-40 osób - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Adam Bohdan. Jest zima, więc w aucie z darami dla ukraińskich żołnierzy, nie mogło także zabraknąć ciepłej odzieży, śpiworów czy ogrzewaczy do ciała, które pozwolą Ukraińcom przetrwać mrozy.

Pomoc dla Ukrainy. Wśród darów świecie okopowe, odzież termiczna i powerbanki

W przygotowanie transportu ogromny wkład wnieśli Ukraińcy mieszkający na Podlasiu, którzy licznie zaangażowali się w robienie świec okopowych. Transport trafi między innymi do ich bliskich na froncie. Oto, co dokładnie trafi na Ukrainę w ramach akcji pomocowej:

  • pręty do budowy okopów: 1200
  • świece okopowe: 470
  • skarpety: 650
  • ogrzewacze do ciała: 350
  • powerbanki: 25
  • buty: 40 par
  • odzież termiczna: 30
  • śpiwory: 10
  • odzież różna
  • żywność.

Na czym polega międzynarodowa akcja "Wyłączyć Putina"? Organizuje ją RePlanet

Warto podkreślić, że wyprawa jest częścią kampanii "Switch off Putin", czyli z ang. "Wyłączyć Putina", organizowanej przez europejską koalicję klimatyczną RePlanet. Polskę reprezentuje w niej FOTA4Climate. Jak wyjaśnia Adam Bohdan z FOTA4Climate, międzynarodowa organizacja RePlanet wspiera Ukrainę od początku wojny. Regularną pomoc wysyłają na front m.in. Szwedzi.

Putin jest zagrożeniem dla nas, Europejczyków. Jego trwanie przy władzy jest niebezpieczne dla klimatu i naszej planety. To oczywiste, że w tej sytuacji musimy wspierać Ukrainę. Informacje o tym, co potrzebne mamy od walczących na froncie – tłumaczy Adam Bohdan z FOTA4Climate. - Pieniądze pochodzą ze zbiórek społecznych. Polski transport wsparli darami i pracą także wolontariusze z Bractwa Bartnego z Augustowa oraz z grupy EcoPreppers z Białowieży.

Dodajmy, że powrót Polaków wiozących pomoc zaplanowano na niedzielę, 22 stycznia, ale może to ulec zmianie.

Poniżej zobaczysz galerię zdjęć z przygotowania transportu i pakowania darów, jakie trafią na Ukrainę

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław KOZIEJ - Z Putinem u władzy ta wojna się nie skończy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany