Nie żyje Mirosław Hermaszewski

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS

Mirosław Hermaszewski nie żyje

Rodzina Mirosława Hermaszewskiego przeżyła piekło podczas wojny. Zięciem kosmonauty jest znany polityk

2022-12-12 20:45

W poniedziałek (12 grudnia) zmarł Mirosław Hermaszewski. To pierwszy i jedyny w historii Polak, który odbył lot w kosmos. Zanim Hermaszewski został znanym kosmonautą, on i jego rodzina wiele wycierpieli. W dorosłym życiu Hermaszewski doczekał się dwojga dzieci. Córka kosmonauty jest żoną znanego polityka. O kim mowa? Szczegóły z życia rodziny Mirosława Hermaszewskiego poznasz, czytając dalszą część artykułu.

Ojciec Mirosława Hermaszewskiego zginął z rąk UPA

Mirosław Hermaszewski urodził się w 1941 we wsi Lipniki. Obecnie to terytorium Ukrainy, choć miejscowość formalnie nie istnieje. Ojciec Hermaszewskiego, Roman, był podoficerem Wojska Polskiego. Mirosław Hermaszewski miał sześcioro starszego rodzeństwa: Alinę, Władysława, Sabinę, Annę, Teresę i Bogusława. Kiedy Mirosław miał niespełna dwa lata, jego rodzina przeżyła koszmar. Znany później kosmonauta został ocalony przez matkę z napadu UPA na Lipniki w marcu 1943. Podczas całej rzezi wołyńskiej Hermaszewski stracił łącznie aż 19 członków swojej rodziny, w tym ojca, zmarłego w Bereznym, w wyniku rany postrzałowej płuca. Rodzina tułała się jakiś czas, zmieniając wielokrotnie miejsce zamieszkania. W czerwcu 1945 Hermaszewscy zostali wysiedleni i ekspatriowani z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk.

Mirosław Hermaszewski miał dwoje dzieci. Córka została żoną Ryszarda Czarneckiego

W 1966 roku, 25-letni wówczas Hermaszewski wziął ślub z sześć lat młodszą Emilią Łazar. W tym samym roku urodził się ich syn Mirosław Roman. Był absolwentem Lotniczej Akademii Wojskowej i lotniskiem. W 1974 r. Hermaszewskiemu urodziła się też córka Emilia. Co ciekawe, jest ona żoną znanego polityka Ryszarda Czarneckiego.

Mirosław Hermaszewski zmarł 12 grudnia 2022 r. Miał 81 lat.

Sonda
Czy znałeś wcześniej życiorys Mirosława Hermaszewskiego?
Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław KOZIEJ - Z Putinem u władzy ta wojna się nie skończy