Papież Franciszek trafił do szpitala. Potrzebna będzie pilna operacja

i

Autor: AP PHOTO/ANDREW MEDICHINI Papież Franciszek trafił do szpitala. Potrzebna będzie pilna operacja

Ukraińskie MSZ zareagowało

Niebywałe słowa papieża Franciszka o Rosji. Watykan próbował je „ocenzurować”

2023-08-29 10:55

Papież Franciszek był mocno krytykowany za zwlekanie z zajęciem stanowiska w sprawie wojny na Ukrainie, a zwłaszcza za brak jednoznacznego wskazania Rosji jako oprawcy. Jak się okazuje, to nie wszystko. Ostatnia wypowiedź Ojca Świętego także wzbudza wiele emocji, mimo prób Watykanu, by ją złagodzić.

Papież Franciszek wziął udział w spotkaniu online z rosyjską młodzieżą zgromadzoną w Petersburgu. Rozmowa odbyła się 25 sierpnia, a jej zakończenie wywołało wiele emocji. Chodzi o słowa, jakie wypowiedział na temat Rosji.

- Jesteście dziećmi wielkiej Rosji. Wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie. Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami – mówił.

Watykan najwyraźniej uznał wypowiedź za zbyt kontrowersyjną i w zapisie spotkania, opublikowanym na Facebooku, nie można usłyszeć zakończenia rozmowy i słów o wielkiej Rosji. W internecie jednak nic nie ginie i wypowiedź papieża Franciszka mimo wszystko została przekazana szerszej publiczności.

Skomentował ją rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikolenko. - Naprawdę szkoda, że idee wielkiej rosyjskiej potęgi, które w rzeczywistości są przyczyną chronicznej agresywności Rosji, świadomie lub nieświadomie, wychodzą z ust papieża, którego misją jest według nas otwieranie oczu młodzieży rosyjskiej na destrukcyjny kurs obecnego rosyjskiego przywództwa – napisał na Facebooku.

Quiz Jan Paweł II. Co wiesz o polskim papieżu? 10/15 to minimum

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Jan Paweł II?
M. KIERWIŃSKI: NIE WEZMĘ UDZIAŁU W REFERENDUM, TO HUCPA KACZYŃSKIEGO