Waldemar Paruch

i

Autor: Wojciech Jargiło/Super Express

Nie żyje prof. Waldemar Paruch. Były szef Centrum Analiz Strategicznych miał 57 lat

2022-05-08 21:58

Zmarł prof. Waldemar Paruch, naukowiec, działacz społeczny, były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych. O jego śmierci poinformował na Twitterze szef MEiN Przemysław Czarnek. W 2015 r. z rąk prezydenta Andrzeja Dudy prof. Waldemar Paruch otrzymał tytuł profesora nauk społecznych, a ostatnio, 7 kwietnia 2022 roku, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Paruch był członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013–2014 poświęconej katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010. W 2018 r. został pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia i funkcjonowania Centrum Analiz Strategicznych, a następnie szefem CAS, którym kierował do 2019 r. Prof. Paruch był też przewodniczącym zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

 Jak wynika z informacji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w trakcie działalności naukowej prof. Waldemara Parucha ukazało się 240 publikacji naukowych jego autorstwa, w tym około 30 opracowań zwartych - monografie autorskie, współautorskie i redagowane. Prof. Paruch wziął udział w 80 konferencjach krajowych i międzynarodowych; był też organizatorem bądź współorganizatorem 11 konferencji krajowych i międzynarodowych.

Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata Bonikowska: Agresywna polityka nie opłaca się Rosji. Trzeba uderzyć w rosyjskie elity.

Kondolencje złożyło już wielu polityków m.in. prezydent i  szef kancelarii premiera.

Prezydent Andrzej Duda: - Polska straciła zaangażowanego naukowca i eksperta ale przede wszystkim patriotę całym sercem i duchem oddanego Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda o zmarłym w niedzielę prof. Walderzame Paruchu. Dodał, że wiadomość o śmierci naukowca przyjął z wielkim smutkiem.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk:- Odszedł prof. Waldemar Paruch. Był człowiekiem o ogromnej wiedzy, dużą część życia poświęcił pracy dla Polski. Wszyscy, którzy z nim współpracowali, zapamiętają go jako prawego, ciepłego i mądrego człowieka. Niech spoczywa w pokoju.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: - Był człowiekiem ogromnej wiary. Mówię to jako świadek jego cierpienia w ostatnich kilku miesiącach, w ostatnich tygodniach. W miniony piątek w czasie swoich imienin mówił, że są to jego ostatnie imieniny w tym życiu. To świadczy o jego absolutnie głębokiej wierze, którą obserwowaliśmy.

Profesor Paruch był człowiekiem pracowitym i błyskotliwym w analizach naukowych. Miał swoje poglądy, umiał ich bronić, był bezwzględnym patriotą - powiedział PAP profesor Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wspominając zmarłego w niedzielę prof. Waldemara Parucha.

-Mieliśmy wspólne zainteresowania naukowe, ponieważ ja zajmowałem się myślą polityczną narodową, a on zajmował się myślą piłsudczykowską - dodał Ryba i zaznaczył, że z Paruchem często spotykał się na debatach, konferencjach i rozmowach naukowych.  Później, kiedy w tle coraz więcej pojawiało się zaangażowania społecznego, to spotykaliśmy się częściej między innymi w zespole ministra Czarnka, kiedy co tydzień wspólnie zastanawialiśmy się nad możliwościami poprawy reformy szkolnictwa wyższego- wspominał prof. Ryba.

Prof. Waldemar Paruch urodził się w Lublinie. Ukończył tamtejsze VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Był absolwentem historii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i wykładowcą tej uczelni. Był naukowcem, działaczem społecznym, inicjatorem powołania i byłym szefem rządowego Centrum Analiz Strategicznych oraz historykiem związanym z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Miał 57 lat.

Sonda
Wierzysz w życie po śmierci?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE