Jarosław Kaczyński

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Kaczyńskiemu pali się grunt pod nogami?! Dziś czeka go bardzo pracowity dzień

2022-05-11 7:20

W środę, 11 maja, po południu zbierze się kierownictwo PiS - wynika z informacji PAP. Wieczorem tego samego dnia odbędzie się wyjazdowe, motywacyjne posiedzenie klubu PiS, na którym plany ugrupowania na przyszłość zaprezentuje lider partii Jarosław Kaczyński.

- Biorąc pod uwagę ostatnie spięcia w Zjednoczonej Prawicy, spodziewam się mocnego wystąpienia prezesa. Na pewno będzie nas mobilizował i podkreślał konieczność jedności w koalicji - powiedział PAP jeden z polityków partii rządzącej.

Jak dodał, jest ona konieczne, gdyż do wyborów parlamentarnych zostało już relatywnie niewiele czasu. - Rok szybko zleci, więc musimy się już teraz wziąć do pracy, zaktywować nasze struktury, by po raz kolejny raz wygrać - stwierdził polityk.

- To pierwsze od bardzo dawna wyjazdowe posiedzenie klubu. Prezes Kaczyński zapewne nakreśli plany na kolejne miesiące - dodał inny poseł ZP.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił niedawno portalowi wPolityce.pl, że podczas kierownictwa PiS, czyli prezydium Komitetu Politycznego, mają zostać podjęte "pewne decyzje dotyczące funkcjonowania naszych struktur". - W każdym razie wiadomo już, że reszta wiosny upłynie jednak pod znakiem pewnej ofensywy z naszej strony - dodał Terlecki.

Wybór Glapińskiego i kwestie wymiaru sprawiedliwości 

W trakcie posiedzenia klubu, który odbędzie się w trakcie dwudniowego posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się w środę, zapewne zostanie poruszony temat wyboru Adama Glapińskiego na kolejną kadencję jako szefa NBP, a także kwestia zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Obecnie w Sejmie komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska.

Propozycja prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Zmiany dotyczące przede wszystkim Izby Dyscyplinarnej SN są elementem oczekiwanym przez Komisję Europejską w negocjacjach w sprawie uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

ZOBACZ TAKŻE: Leszek Miller o Beacie Mazurek. W tle ambasador Rosji. "Prosto z lewej"

Express Biedrzyckiej 10.05 (gen. Mieczysław Bieniek, prof. Agnieszka Legucka, Paweł Zalewski) Sedno Sprawy: Wojciech Skurkiewicz
Sonda
Czy trzecia kadencja PiS byłaby katastrofą dla Polski?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany