Mocna teza

Jacek Bartosiak o nowym porządku geopolitycznym. "Mamy już skalowalną wojnę światową” [RAPORT ZŁOTOROWICZA]

2023-05-19 8:18

O systemie bezpieczeństwa na Bałtyku w związku z atakiem na Nord Stream 2, wpływach chińskich w Europie, nowym porządku geopolitycznym kształtującym się w Europie i na świecie oraz o tym, czy powrót do normalnych relacji pomiędzy zachodnim światem a Rosją jest jeszcze możliwy, mówił w "Raporcie Złotorowicza" dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki, autor książek geopolitycznych oraz twórca i szef think thanku Strategy&Future.

Jacek Bartosiak w "Raporcie Złotorowicza": Mamy już skalowalną wojnę światową

Wojna w Ukrainie całkowicie zmieniła układ sił w Europie i na świecie. Czy w nowym porządku geopolitycznym jedynym liderem będą Stany Zjednoczone? Jak na to zareagują Chiny? Czy Niemcy i Francja łatwo oddadzą swoje pozycje w Europie? Gdzie w tym wszystkim jest Polska? Na te pytania odpowiadał w programie "Raport Złotorowicza" Jana Złotorowicza, pierwszego zastępcy redaktora naczelnego "Super Expresu", dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa, autor książki "Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem", założyciel i szef think thanku Strategy&Future. Bartosiak tłumaczył, w jakiej sytuacji geopolitycznej jest obecnie świat. Jego zdaniem, mamy do czynienia ze skalowalną wojną światową.

Ja już napisałem kiedyś tekst, w mojej książce jest też to wspomniane, że mamy już do czynienia ze skalowalną wojną światową, bo jak się czyta protokoły z posiedzenia Hitlera i jego ministrów, w tym ministra finansów z lat 30., to oni utożsamiali sankcje ekonomiczne Ligii Narodów, których się bali, z równoważnością blokady morskiej, którą pamiętali jeszcze z I wojny światowej, a która głodziła Niemcy. I dla państw kontynentalnych Eurazji to amerykańskie mówienie o sankcjach ekonomicznych jest już wojną - wyjaśniał dr Bartosiak w "Raporcie Złotorowicza".

Czy powrót do normalnych relacji z Rosją jest możliwy?

Jan Złotorowicz pytał dr. Jacka Bartosiaka, czy powrót do normalnych relacji z Rosją jest jeszcze możliwy, czy też przekroczyliśmy ten punkt krytyczny definitywnie i rozpoczynając wojnę w Ukrainie Rosja zmieniła na zawsze porządek geopolityczny na świecie?

Bardzo jest mi trudno odpowiedzieć na to pytanie jako Polakowi, bo ja bym chciał, żeby były niemożliwe, żeby Rosja została trwale usunięta z systemu europejskiego. Żeby Zachód był przeciwko niej. Żebyśmy my byli awangardą, bo to będzie obsługiwało nasze interesy - polskie interesy. Czy to w formule euroatlantyckiej, z Amerykanami, czy to nawet w federacyjnej, europejskiej, jeśli Niemcy będą centrum imperium europejskiego, ale Rosja będzie poza nim - mówił dr Jacek Bartosiak w "Raporcie Złotorowicza".

Nasi Partnerzy polecają