Agata Duda w Watykanie. Tak powinna wyglądać, by nie zaliczyć wtopy. Ekspert radzi

2022-03-31 17:20
Tak kobiety polskiej polityki wyglądały u papieży. Musiały mieć na głowach chusty
Autor: East News Tak kobiety polskiej polityki wyglądały na spotkaniach u papieży. Na zdj. Anna Komorowska, Agata Duda, Beata Szydło

Para prezydencka wyrusza w czwartek, 31 marca, do Włoch, by w piątek 1 kwietnia 2022, spotkać się z papieżem Franciszkiem. Wizyta ma związek z sytuacją na Ukrainie. Wiadomo, że rozmowy z papieżem są obwarowane przepisami i zasadami protokołu dyplomatycznego, który określa także stój rozmówców. Projektant Daniel Jacob Dali specjalnie dla "Super Expressu" spisał kilka rad modowych dla Agaty Dudy i Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda i Agata Dudą lecą do papieża Franciszka. Jak przyznała minister Grażyna Ignaczak–Bandych w rozmowie z PAP: - W czwartek po południu i piątek Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą będą przebywali z wizytą w Republice Włoskiej. Zaplanowana jest audiencja i rozmowa Prezydenta z Papieżem Franciszkiem, która będzie dotyczyła m.in. sytuacji związanej z konfliktem w Ukrainie. Para prezydencka już kiedyś była w Watykanie, w 2015 roku udała się do Włoch wraz z córką Kingą Dudą. Niżej zdjęcie z tej wizyty. Widzimy, że prezydent Andrzej Duda miał na sobie ciemny garnitur, białą koszulę i ciemny krawat, a jego żona i córka: czarne suknie z długimi rękawami bez dekoltów, czarne chusty okrywające włosy i ramiona, a także czarne pantofle i kryjące rajstopy. 

Andrzej, Agata i Kinga Dudowie w Watykanie
Autor: Jakub Szymczuk / Gość Niedzielny / Forum Andrzej, Agata i Kinga Dudowie w Watykanie

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z WIZYT POLSKICH KOBIET Z POLITYKI W WATYKANIE:

Moda na audiencji u papieża: czerń i zasłonięte włosy kobiet

Wiadomo, że audiencje u papieża wiążą się w wieloma regułami, które należy przestrzegać. Dotyczą one też wyglądu papieskich gości, czyli spraw związanych z modą. Przyjętym jest, że kobiety, które pojawiają się na audiencji u papieża muszą być ubrane skromnie, co odnosi się też do zasłaniania włosów oraz wiąże z zasadą czarnego stroju. Jest jednak kilka wyjątków od reguły, co oznacza, że dopuszczony jest biały kolor stroju. Kto może ubrać się na biało? Katolickie królowe, księżne i księżniczki. Jednak i one muszą pamiętać o naryciu głowy. 

Ekspert od tematów związanych z modą, czyli projektant Daniel Jacob Dali zebrał specjalnie dla "Super Expressu" garść porad dotyczących wyglądu na audiencji u papieża zarówno dla pierwszej damy Agaty Dudy, jak i prezydenta Andrzeja Dudy.

- Protokół wizyt u papieża od zawsze ma swoje własne reguły, które były przestrzegane od setek lat. Mężczyzna powinien założyć garnitur uszyty na miarę, a kobieta czarną sukienkę, koniecznie z długim rękawem oraz czarną woalkę zasłaniającą włosy. Obecnie jednak można założyć także chustę a nie woalkę. Kobieta absolutnie nie powinna odsłaniać dekoltu ani zakładać bardzo krótkich spódnic. Przyjmuje się, że idealna długość sukienki czy spódnicy to sięgająca od kolan w dół. Biżuteria powinna być bardzo skromna i najlepiej jeśli będą to perły. Obuwie zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, powinno być skromne i zasłaniające całkowicie stopy. Kobiety mogą założyć bytu na obcasach, ale niezbyt wyskokach. Makijaż zdecydowanie delikatny, a kolor paznokcie jak najbardziej w naturalnych kolorach. 

Zdaniem eksperta dopuszczalne są jednak delikatne wzory: - Warto zapamiętać, że Watykan nie przewiduje ekstrawagancji, ale żyjemy w XXI wieku i jeśli ktoś z zaproszonych gości pojawi się w czerni z delikatnym wzorem np. kwiatów w tym samym odcieniu nie będzie to skrytykowane właśnie z uwagi na postęp mody i elegancji. Para prezydencka jedynie powinna pamiętać, aby unikać kolorów białego, fioletu oraz czerwieni. Nie mam żadnych wątpliwości ze poradzą sobie bez zastrzeżeń.

CZYTAJ TEŻ: Co Andrzej Duda nosi na nadgarstku? Sekretny symbol. Ekspert wyjaśnia jego znaczenie

Jak będzie przebiegała wizyta pary prezydenckiej w Watykanie? Wiadomo, że wizyta będzie w głównej mierze poświęcona sytuacji na Ukrainie. Do Rzymu Andrzej Duda w towarzystwie żony Agaty uda się w czwartek, główne rozmowy zaplanowano na piątek 1.04.2022. Tego dnia prezydent porozmawia z papieżem Franciszkiem „w cztery oczy”, następnie odbędzie się audiencja pary prezydenckiej u papieża. Kolejny punkt wizyty to rozmowa prezydenta Dudy będzie z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolinem. Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef KPRP, ujawniła, czego będzie dotyczyć spotkanie: 

– Tematyka rozmów będzie dotyczyła przede wszystkim sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, polskiego zaangażowania w pomoc. Pan Prezydent będzie chciał przedstawić papieżowi wieloaspektowe zaangażowanie Polski, Polaków, rządu, organizacji pozarządowych w pomoc Ukraińcom, a także porozmawia o wyzwaniach stojących przed nami w związku z tym kryzysem – powiedziała Minister w rozmowie z PAP. 

Sonda
Czy papież Franciszek powinien mocniej zaangażować się w sprawę Ukrainy?
Sedno Sprawy - Grażyna Ignaczak-Bandych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE