Błaszczak

i

Autor: Paweł Kicowski/Super Express Błaszczak

Najnowszy sondaż

Zapytali Polaków o potężne zakupy dla wojska i bezpieczeństwo militarne. Jednoznaczna opinia

2023-01-13 8:50

Czy działania zmierzające do powiększenia armii oraz zakupy zbrojeniowe są wystarczające w celu zapewnienia Polsce bezpieczeństwa militarnego? Na tak postawione pytanie odpowiadali ankietowani w najnowszym sondażu dotyczącym bezpieczeństwa Polski w kontekście wojny w Ukrainie. Wnioski, jakie płyną z tego sondażu, są jasne: powiększenie armii oraz zakupy broni i sprzętu wojskowego mogą zapewnić bezpieczeństwo militarne Polski. Tak uważa prawie połowa Polaków.

Spis treści

  1. Potężne zakupy dla polskiej armii. Co na to Polacy?
  2. Jak odpowiadali wyborcy PiS, a jak wyborcy opozycji?
  3. Rozbudowa polskiej armii: czołgi Abrams, wyrzutnie HIMARS

Potężne zakupy dla polskiej armii. Co na to Polacy?

Sondaż opublikowała "Rzeczpospolita". Gazeta sprawdziła, co myślą Polacy o potężnych zakupach dla polskiej armii, zwiększaniu liczby żołnierzy i szeroko rozumianym inwestowaniu w bezpieczeństwo militarne. Wszystko oczywiście w kontekście toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny w Ukrainie. Jak Polacy oceniają zwiększenie wydatków dla Wojska Polskiego? Sondaż na zlecenie "Rz" przeprowadziła pracownia badawcza IBRIS. Polaków zapytano, czy „działania zmierzające do powiększenia armii oraz zakupy zbrojeniowe to wystarczające działania w celu zapewnienia Polsce bezpieczeństwa militarnego”. Aż 48,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tak. Inne zdanie ma 43,3 proc. ankietowanych, a 8,6 proc. nie wiedziało, jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Jak odpowiadali wyborcy PiS, a jak wyborcy opozycji?

Chyba nikt nie jest zaskoczony, że aż 90 proc. respondentów deklarujących się jako zwolennicy PiS uważa, że zwiększenie liczby żołnierzy i zakupy sprzętu to dobra droga do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa militarnego. Przeciwnego zdania się głównie sympatycy opozycji - w sondażu dla "Rzeczpospolitej" jest ich 56 proc. 

Rozbudowa polskiej armii: czołgi Abrams, wyrzutnie HIMARS

Przypomnijmy, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział budowę polskiej armii liczącej 300 tys. żołnierzy, składającej się z 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W grudniu 2022 roku do Polski trafiły czołgi H2. W planach jest też wzmocnienie polskiej armii poprzez zakupy i dostawę:

Dodajmy, że w Polsce będą stacjonować żołnierze z Niemiec. Będą odpowiedzialni za obsługę wyrzutni Patriot. Mają się pojawić w Polsce już w przyszłym tygodniu.

Sonda
Czy Twoim zdaniem Polska powinna kupować nowy sprzęt wojskowy i zwiększać nakłady na armię?
Budzisz o mobilizacji: "To, że ktoś przeszedł służbę wojskową kilka lat temu nie znaczy, że natychmiast stanie się żołnierzem" [Raport Złotorowicza]