Wojsko Polskie otrzymało super drony. Minister Błaszczak chwali się tym na Twitterze

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS, TWITTER

Uzbrojenie

Wojsko Polskie otrzymało super drony. Minister Błaszczak chwali się tym na Twitterze

2023-02-12 18:15

Wojsko Polskie otrzymało super drony Reaper. Wpis ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na ten temat wzbudził na Twitterze dyskusję. Wielu odbiorców ma za złe politykowi, że publikuje takie wieści. Polska wzięła drony w leasingu od USA. Ile takich bezzałogowych statków powietrznych wydzierżawiliśmy od Amerykanów, tego minister nie ujawnił. Wiadomo – takie dane są tajne.

Mariusz Błaszczak pisze o pilnej potrzebie operacyjnej

Treść wpisu ministra przytaczamy w twitterowym cytacie poniżej. Zastanawiające jest w nim sformułowanie o „pilnej potrzebie operacyjnej”. Według decyzji ministra obrony z lutego 2009 r. „potrzeby operacyjne” to „poziom zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP zapewniający skuteczną realizację określonych dla nich misji i zadań”. Tylko MON wie, w ramach jakich potrzeb operacyjnych mają działać Reapery. Co to za maszyny?

Drony MQ-9 Reaper. Co to za maszyny?

MQ-9 Reaper to uzbrojony, wielozadaniowy, zdalnie sterowany i bezzałogowy dron operujący na średnich wysokościach. Może przebywać w powietrzu do 28 godzin. Producent tego sprzętu (General Atomics Aeronautical Systems) w arkuszu informacyjnym wykazuje, że maszyna przede wszystkim przeznaczona jest „do zwalczania dynamicznych celów egzekucyjnych, a także jako środek do zbierania danych wywiadowczych” zapewniając – dzięki wyposażeniu i systemom kierowania ogniem „wyjątkową zdolność do przeprowadzania uderzeń, koordynacji i rozpoznania przeciwko wartościowym celom”.

Dron Reaper z USA ma zasięg ponad 1,8 tys. km

Dron ma zasięg nieco ponad 1,8 tys. km, przy szybkości przelotowej ok. 360 km/h. Maszynę „można zdemontować i załadować do jednego kontenera w celu rozmieszczenia na całym świecie. Cały system można transportować samolotem C-130 Hercules lub większym samolotem. Wg cennika z 2017 r. system (bo to nie tylko 4 drony, ale i naziemne stacje kontroli współpracujące z satelitarną koordynacją) kosztował ok. 57 mln USD. Armia amerykańska ma na stanie (od 2007 r.) ok. 280 Reaper-ów.

Ochotnicy złożyli przysięgę wojskową

Wojsko Polskie ma super nowoczesne drony

Wojsko Polskie dotychczas nie miało na wyposażeniu takiego „kalibru” dronów. Większość z tych co mamy, to małe ULC (bezzałogowe statki powietrzne) przeznaczone do prowadzenia rozpoznania lub zastosowania jako tzw. amunicja krążąca (popularnie nazywanych dronami kamikadze). W zasadzie wszystkie takie ULC są polskiej produkcji. W październiku 2022 r. Wojsko Polskie otrzymało pierwsze drony tureckiej produkcji, wsławione w początkowej fazie wojny obronnej na Ukrainie, Bayraktar. Weszły one na stan 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Błaszczak: Drony Bayraktar zamówiliśmy jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę

Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary. Zamówiliśmy te drony jeszcze przed agresją rosyjską na Ukrainę – ujawnił minister Błaszczak podczas przekazania pierwszych tych dronów. Dodajmy, że Reapery, często określane jako flagowe drony made in USA, będą mieli też Brytyjczycy. W 2024 r.

Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinna powstać fabryka broni dla Ukrainy?

Polska potęgą militarną Europy? Wojskowy ekspert studzi entuzjazm.

Posłuchaj, jak liczna i wyposażona jest obecnie polska armia.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany