Wojna

i

Autor: AP/Efrem Lukatsky

Wojna na Ukrainie. Rosyjski czołg zmiażdżył samochód. Spłonęło dziecko [RELACJA 12.03.2022]

2022-03-12 18:10

Minął 17 dzieńrosyjskiej agresji.. Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. 11 marca ukraińskie źródła informowały o możliwym ataku ze strony Białorusi. Pentagon jednak nie zauważył ruchów wojsk białoruskich zmierzających na Ukrainę. W ciągu 12 dni blokady i ostrzałów Mariupola Rosjanie zabili 1582 Ukraińców. Jak poinformowało dziś biuro prokuratora generalnego Ukrainy, zginęło już 79 ukraińskich dzieci, a blisko 100 zostało rannych. Wokół Kijowa trwa rosyjskie natarcie od północnej granicy miasta, od rejonu wsi Zazymia i od rejonu Wiszenki na południu. Żołnierze rosyjscy przechwycili konwój humanitarny, który jechał z Zaporoża do obleganego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy. Rosyjski czołg zmiażdżył w obwodzie zaporoskim na Ukrainie samochód osobowy, w którym znajdowali się rodzice i dziecko; dorośli zginęli, a chłopczyk się spalił – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej w regionie.

Wojna na Ukrainie - Zapis relacji 12.03.2022.

7:06

Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ofensywną operację Rosji na wszystkich kierunkach — przekazał w sobotę rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanej na Facebooku.

7:24

Rosyjscy żołnierze zbombardowali hotel "Ukraina" w centrum Czernihowa na północy Ukrainy - podaje Suspilne. Na razie nie przekazało informacji o zabitych ani rannych.

7:35

Wokół Kijowa trwa rosyjskie natarcie. Rosjanie posuwają się od północnej granicy miasta, od rejonu wsi Zazymia i od rejonu Wiszenki na południu. Ofensywa odniosła częściowe sukcesy - poinformował w sobotę w nocy ukraiński sztab generalny.

7:46

Rosjanie masowo ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim, m.in. rejon Hirske, Popasna, Lisiczańsk, Siewierodonieck, Rubiżne, Kreminna. Celem wojsk jest cała infrastruktura, szkoły, szpitale, przedszkola, wodociągi, gazociągi, sieci energetyczne. 

"Obecnie pod okupacją jest już 70 proc. terytorium obwodu ługańskiego w Donbasie na wschodzie Ukrainy" - przekazał szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. "Wśród cywilów są dziesiątki zabitych i dziesiątki rannych" - napisał.

8:03

Premier Izraela Naftali Bennett radził Zełenskiemu, by poddał się Rosji i przyjął ofertę złożoną przez Władimira Putina w sprawie zakończenia wojny, jak donosi "The Jerusalem Post". 

– Gdybym był tobą, pomyślałbym o życiu moich ludzi i przyjąłbym ofertę – miał powiedzieć premier Izraela. Odpowiedź prezydenta Ukrainy była krótka. 

– Słyszę cię – odpowiedział.

8:11

W wyniku ostrzału zapłonął magazyn do przechowywania mrożonek w rejonie Kijowa, jak donosi ukraińskie Państwowe Służby Ratunkowe (SES). Ostrzał rozpoczął się o godzinie 3.40 (01:40 GMT) w sobotę rano. Nie ma informacji o ofiarach.

8:24

- Dla Putina gaz to nie tylko kwestia finansowa, ale to kwestia uległości, sprawa zależności, uzależnienia Europy — mówi Mateusz Morawiecki w Goleniowie. - Pieniądze potem zamienia na broń, a ją z kolei wykorzystuje do ataku na niewinnych ludzi i niszczenie suwerenności niepodległego państwa — zaznaczył. Zapewnił też, że za parę miesięcy będziemy mieli gotowy gazociąg.

8:25

- Rosja przygotowuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu - ostrzegł w sobotę szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow, na antenie telewizji Ukraina 24. Jak przekazał, jednym ze sposobów miałoby by być podpalanie radioaktywnych lasów wokół elektrowni.

8:29

Rosyjscy żołnierze strzelają do cywilów, blokują dostawy. Jednocześnie, jak przekonuje szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Kyryło Budanow, są zdemoralizowani, wystraszeni i złamani. "Ofensywa utknęła w martwym punkcie. W rzeczywistości [Rosja - przyp. red.] nie ma wystarczających zasobów i sił, aby ją kontynuować.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ukraina w płomieniach, ale MIAŻDŻY Rosjan. Nie mają sprzętu, ludzi, uciekają w stronę granicy

8:32

- Kijów nie jest otoczony, w mieście zapewnione są wszystkie niezbędne produkty, leki i paliwo - powiedział w sobotę doradca ministra ukraińskiego MSW Wadym Denysenko. - Z Kijowa można wyjechać pociągiem i samochodem - dodał.

8:37

Według najnowszych informacji wywiadu brytyjskiego Ministerstwa Obrony, „masa” rosyjskich sił znajduje się teraz 25 km od centrum Kijowa. Duża rosyjska kolumna wojskowa na północ od stolicy rozproszyła się – „prawdopodobnie wesprze rosyjską próbę okrążenia miasta”.

„Może to być również próba zmniejszenia przez Rosję jej podatności na ukraińskie kontrataki, które odbiły się na siłach rosyjskich” – mówi MON.

9:02

- W sobotę strona ukraińska ma otworzyć 14 korytarzy humanitarnych, za których pośrednictwem planuje się dostarczyć pomoc oraz ewakuować ludzi do bezpiecznych miejsc - poinformowała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.

Korytarze mają zostać uruchomione na trasach: Zaporoże-Mariupol; Połohy-Zaporoże; Hostomel-Kijów; Kazarowicze-Kijów; Mikulicze-Kijów; andrijiwka-Żytomierz; Makarów-Żytomierz; Borodzianka-Żytomierz; Trościaniec-Połtawa; Sumy-Połtawa; Łebedyn-Połtawa; Konotop-Połtawa; Wełyka Pysariwka-Połtawa; Krasnopole-Połtawa.

9:07

Kilka tysięcy mieszkańców Melitopola, ukraińskiego miasta w obwodzie zaporoskim, przemaszerowało przed budynek administracji, domagając się uwolnienia porwanego przez okupantów burmistrza Iwana Fiodorowa. Według ich doniesień, są problemy z internetem. Prawdopodobnie okupanci starają się uniemożliwić mieszkańcom koordynację.

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko pisze w komunikatorze Telegram, że w manifestacji przed zajętym przez Rosjan budynkiem administracji biorą udział ponad 2 tys. ludzi.

9:10

Blisko 1,6 mln osób (1,596 mln) uciekło z Ukrainy do Polski od początku wojny - poinformowała w sobotę polska agencja Straży Granicznej.

Uważa się, że nie wszyscy ci uchodźcy przebywają obecnie w Polsce. Maciek Duszczyk, prorektor ds. nauki UW w rozmowie z BBC szacuje, że w Polsce pozostało około miliona uchodźców, a reszta już wyjechała do innych krajów,

Liczba osób przekraczających granicę spadła w piątek o 12,5% od czwartku do 76 200, napisała na Twitterze Agencja Straży Granicznej.

9:25

Porażające zniszczenia w Kijowie

9:30

Dowódca batalionu Gwardii Narodowej mjr Bezborodow Dmitrij Waleryjewicz z Bałakowa, obwód saratowski, Rosja. Zdemilitaryzowany.

9:35

W wyniku ostrzału wroga spłonął dach 4-piętrowego budynku administracyjnego Oszczadbank. Wstępnie ustalono, że został tam zestrzelony dron.

Jak przekazał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, w rosyjskim dronie był kilogram materiału wybuchowego. Twierdzi, że był to dron-kamikadze modelu "Kub", który nie wypełnił swojego zadania.

Nie ma ofiar ani rannych.

9:42

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły ponad 12 tys. żołnierzy - poinformował w sobotę rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 12 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 362 czołgi; 1205 bojowych pojazdów opancerzonych; 135 systemów artyleryjskie; 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe; 33 systemy obrony przeciwlotniczej; 58 samolotów; 83 śmigłowce; 585 pojazdów kołowych; 3 jednostki pływające; 60 cystern; 7 bezzałogowców.

9:52

Najbogatszy biznesmen Rosji Władimir Potanin apeluje do Putina, żeby nie “zatrzaskiwał drzwi” zachodnim firmom i inwestorom. Wezwał rząd rosyjski do zachowania szczególnej ostrożności przy zajmowaniu aktywów.

- Po pierwsze, cofnęłoby nas to o sto lat, do 1917 roku, a konsekwencje takiego kroku – globalny brak zaufania inwestorów do Rosji – doświadczylibyśmy przez wiele dziesięcioleci” – powiedział w komunikacie zamieszczonym na Telegramie Norilsk Nickel.

- Po drugie, decyzja wielu firm o zawieszeniu działalności w Rosji ma, powiedziałbym, nieco emocjonalny charakter i mogła być podjęta w wyniku bezprecedensowej presji ze strony opinii publicznej za granicą. Najprawdopodobniej więc wrócą. Osobiście zachowałbym dla nich taką możliwość – dodał.

9:55

Władimir Putin "nie jest w stanie osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego", musi zrezygnować z przejęcia całej Ukrainy, bo potrzebowałby do tego ponad 500 tys. żołnierzy – uważa były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hans-Lothar Domroese, cytowany przez portal RND.

10:13

NATO, obok członkostwa w Unii Europejskiej oraz więzi ze Stanami Zjednoczonymi, jest najmocniejszym spoiwem Polski ze światem zachodnim - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki z okazji 23. rocznicy członkostwa Polski w NATO.

10:15

Żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska w poruszający sposób podziękowała krajom, które przyjmują do siebie jej rodaków. Najwięcej ciepłych słów trafiło do Polaków.

Zełenska do Polaków: Uratowani Ukraińcy wrócą kiedyś do domów. Z Waszym ciepłem w sercach!

10:23

Rosja zabiła już 79 ukraińskich dzieci, a raniła blisko 100, informuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy na komunikatorze Telegram.

Najwięcej ofiar było w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, sumskim, chersońskim i żytomierskim. Liczba ta nie jest ostateczna ze względu na brak możliwości skontrolowania miejsc, gdzie trwają walki - zastrzegła prokuratura.

10:28

Poseł Gonczarenko informuje, że w pobliżu miasta Browary okupanci niszczą magazyny żywności w celu pozbawienia jedzenia ludności cywilnej.

10:31

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony poinformowało, że w wyniku sankcji nałożonych na Rosję za agresję przeciw Ukrainie, w Federacji Rosyjskiej pracę straciło już ok. 100 tys. osób.

10:50

Wskutek rosyjskich ostrzałów lotnisko w Wasylkowie zostało całkowicie zniszczone - powiedziała w sobotę mer tego miasta Natalia Bałasynowycz. Pod Wasylkowem znajduje się baza sił powietrznych Ukrainy. Jedna z rakiet trafiła w skład amunicji.

10:53

Korytarz humanitarny został otwarty, przekazał Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pavlo Kyrylenko. Konwój opuścił Zaporoże i jedzie już do Mariupola. Do zablokowanego od 13 dni miasta trafi ponad 90 ton żywności i leków.

11:10

Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie „bardziej wyrafinowanych” systemów obrony powietrznej — donosi "Washington Post".

11:22

Wojska rosyjskie ostrzelały obwodowy szpital onkologiczny w Mikołajowie na południu Ukrainy, ale nie spowodowało to poważnych zniszczeń – poinformował szef obwodowej służby zdrowia Maksym Beznosenko, cytowany w sobotę przez stację BBC.

"Tylko zwyrodnialec może napadać na słabego. Tymi słabymi są nasi pacjenci. Przed chwilą te potwory ostrzelały szpital onkologiczny. Szpital, który zapewnia opiekę pacjentom z nowotworami z całego obwodu mikołajowskiego” – napisał  Beznosenko na Facebooku.

11:25

Za 2-3 tygodnie Rosja podejmie kolejną próbę ataku na Ukrainę z udziałem ochotników z Bliskiego Wschodu - uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, przekazuje PAP.

"Będzie jeszcze jedna próba ataku" - powiedział Arestowycz, cytowany w sobotę przez agencję Interfax-Ukraina. "Teraz wojska Rosji pod Kijowem, które faktycznie są rozbite, przeszły do obrony, starają się przemieszczać niewielkimi grupami. Niszczymy ich" - informuje doradca. Według niego Rosja będzie próbować skierować rezerwy do Donbasu, w okolicę Mariupola, oraz - możliwe - do obwodu charkowskiego i pod Kijów.

 "Jeśli chodzi o Syryjczyków... Pamiętacie, jakie brawurowe były wojska Rosji na początku konfliktu, kiedy mówiono, że w 48 godzin skończą z Ukrainą? A teraz wychodzi na to, że druga na świecie armia nie może bez Syryjczyków poradzić sobie z Ukrainą?" - mówił

Zapewnił, że Ukraińcy poradzą sobie też z nowymi siłami skierowanymi do walki przeciwko ich krajowi. "To może nam zająć 10 dni, tydzień... Po tym staną, bo nie będą mieć czym walczyć" - uważa Arestowycz. Według niego wtedy Rosja "pójdzie na prawdziwe negocjacje, a nie bezsensowne ultimata".

 

11:48

Sejm przyjął kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, w tym poprawkę wykreślającą przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców. (PAP)

12:00

Ukraińskie MSZ donosi, że rosyjskie wojska ostrzelały meczet w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, w którym przed atakami schroniło się ponad 80 osób, w tym obywatele Turcji i dzieci.

12:04

Doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaprzeczył doniesieniom, że premier Izraela Naftali Benet miał poradzić władzom ukraińskim, aby zgodziły się na żądania Rosji w sprawie zakończenia wojny.

12:12

Porwano organizatorkę demonstracji przeciwko rosyjskiej okupacji w Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy - informują ukraińskie media.

"Okupanci porwali Olhę Hajsumową bezpośrednio z manifestacji! Melitopol, wychodźcie!" - napisano na jej profilu.

12:17

Siły rosyjskie wciąż ciągu atakują na obszarach, gdzie podejmowane są próby ewakuacji ludności cywilnej i dostarczenia pomocy poprzez korytarze humanitarne – ogłosiły w sobotę władze obwodów kijowskiego i donieckiego, przekazuje Reuters.

12:31

Rosja grozi ostrzałem zagranicznych konwojów pomocy wojskowej na Ukrainie.

Rosyjski zastępca szefa MSZ Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa ostrzegła USA, że konwoje z zagraniczną bronią będą „uprawnionymi celami dla rosyjskich sił zbrojnych”, jak cytują rosyjskie media RIA Nowosti.

12:36

- Rosyjscy żołnierze starają się opuścić Ukrainę całymi grupami. Poddają się do niewoli - mówił Zełenski w najnowszym nagraniu. Odniósł się do porwania mera Melitopolu. Zagwarantował, że będzie zabiegał o jego uwolnienie.

12:46

- Chcę, żebyście mnie dobrze zrozumieli. Mamy nadzwyczajne sukcesy. To, jak naród ukraiński stawia opór najeźdźcom, już weszło do historii - powiedział Zełenski w nagraniu.

- Ale nie mamy prawa zmniejszać intensywności obrony. (...) Nie mamy prawa zmniejszać energii naszego sprzeciwu. Wróg wprowadza na nasze terytoriom coraz to nowe kolumny (wojsk). (...) Chcą pokonać nas przewagą liczebną: żołnierzy i sprzętu. Wykorzystują terror, żeby nas złamać, żeby złamać nasza wiarę w zwycięstwo i w Ukrainę. Jestem pewien, że im się to nie uda - podkreślił ukraiński prezydent. (PAP)

13:11

W Charkowie zatrzymano dywersantów, którzy planowali wysadzić w powietrze obiekty wojskowe i cywilne.
Znaleziono przy nich broń i materiały wybuchowe.

13:14

 – W polskich szpitalach pomagamy już blisko 1760 obywatelom Ukrainy, z których 900 to dzieci. Każdy obywatel Ukrainy może liczyć na pomoc – poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:26

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o wojnie w Ukrainie.

"Trzej przywódcy odbyli już rozmowę telefoniczną, podczas której Francja i Niemcy zażądały od Rosji natychmiastowego wstrzymania wojny" - napisano w komunikacie Pałacu Elizejskiego, cytowanym przez agencję AFP.

13:36

W ostrzale w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy ranne zostały bliźniaki i ich matka - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. "Dzięki Bogu, żyją" - napisał Hajdaj na Facebooku.

 Jak dodał, Rosjanie celowali też w sobotę w szpital w Siewierodoniecku. (PAP)

13:37

Siły Zbrojne Ukrainy całkowicie pokonały 488. pułk z Briańska.

13:47

16 marca ruszy rejestracja uchodźców. Ukraińcy będą mogli ubiegać się o numer PESEL, zaś rodziny przyjmujące migrantów pod swój dach mogą złożyć wniosek o wsparcie finansowe, przekazano na konferencji wiceministrów ws. pomocy Ukrainie.

14:05

- Od 24 lutego nieprzyjaciel użył ponad 90 batalionowych grup taktycznych (BGT). Ponad 30 z nich zostało zniszczonych lub wyłączonych z akcji, czyli utraciło zdolność bojową - doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez RBK.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Doradca prezydent Ukrainy: zmiażdżyliśmy jedną trzecią rosyjskich wojsk

14:20

"Rosyjska armia legalizuje żołnierskie maruderstwo" - pisze wywiad wojskowy Ukrainy. Oznacza to, że rosyjskie siły mają przejść na tryb "samowystarczalności", czyli mają zabierać wszystko, czego potrzebują lokalnym mieszkańcom i mają okradać sklepy i magazyny.

14:26

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że do niewoli trafił najemnik z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej tak zwanej grupy Wagnera, który walczył w Syrii i Donbasie.

14:33

Okupanci niszczą miasto Makarów w obwodzie kijowskim.

14:45

- Już 17 dni Ukraina dzielnie broni się przed armią rosyjską. Żadne duże miasto nie zostało zajęte przez Rosjan. Jest co prawda kilka miast, które są oblężone, na przykład Mariupol, ale ani Charków, ani Sumy, ani Kijów nie są w otoczeniu i mamy z nimi kontakt. Rosja kontynuuje dalej ataki na miasta zabijając cywilów, dzieci, niszcząc budynki, szpitale, infrastrukturę. Nie tylko wytrzymamy, nie tylko zatrzymamy armię rosyjską, ale zaczniemy ją wyganiać z terytorium Ukrainy - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia na antywojennej manifestacji przy placu Trzech Krzyży w Warszawie.

14:56

Mariupol po ostrzale rosyjskich wojsk.

15:20

- Nie będzie żadnych podwyżek czynszów za mieszkania komunalne dla tych, którzy przyjmują do siebie naszych gości z Ukrainy - zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

15:40

Osiem osób odniosło obrażenia w wyniku nocnego ostrzału miasta Mikołajów na południu Ukrainy; uszkodzonych zostało 167 budynków, z których 11 jest całkowicie zniszczonych – poinformował mer Mikołajowa Aleksandr Senkewycz.

15:42

- Generalnie był to ostrzał wyłącznie obiektów cywilnej infrastruktury (…) Jeśli chodzi o obiekty służby zdrowia – uszkodzono szpital nr 3, a (jesli chodzi o) obiekty edukacyjne – 11 placówek oświatowych: przedszkoli i szkół – oświadczył Senkewicz w nagraniu wideo na Facebooku

16:00

Na profilu Pontifex, redagowanym w dziewięciu językach, Watykan opublikował następujące przesłanie papieża: "Nigdy więcej wojny! Pomyślcie przede wszystkim o dzieciach, którym odbiera się nadzieję na godne życie, o dzieciach zabitych, osieroconych, o dzieciach, które bawią się niewypałami".

 "W imię Boga, opamiętajcie się" - wezwał Franciszek. Jego apelowi towarzyszą, jak od początku rosyjskiej agresji, hasztagi #MódlmySięWspólnie #Ukraina.

 

16:17

- Gdybym mogła Putinowi coś powiedzieć, to powiedziałabym: panie Putin, jest pan nie tylko zbrodniarzem, jest pan wielkim tchórzem. Walczy pan z dziećmi, kobietami. Gwałcą pańscy rodacy Ukrainki - powiedziała podczas sobotniego marszu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

 

16:31

Rosyjski czołg zmiażdżył w obwodzie zaporoskim na Ukrainie samochód osobowy, w którym znajdowali się rodzice i dziecko. Dorośli zginęli, a chłopczyk się spalił – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej w regionie.

Na drodze między wioskami Nesterianka i Myrne w powiecie orichiwskim samochód Tavria z cywilami, którzy chcieli opuścić teren niebezpiecznych działań wojennych, zatrzymał się na poboczu. Wtedy na pojazd najechał czołg.

 Według Prokuratora Generalnego Ukrainy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 79 dzieci, a prawie 100 doznało obrażeń. 

16:50

- Będą siedzieć w restauracji, dopóki rakieta w nią nie uderzy, nie wierzą, że to może im się przydarzyć – mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o zachodnich przywódcach, którzy nie decydują się na większe zaangażowanie w obronę Ukrainy przed rosyjską agresją, w tym na zamknięcie ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Jego zdaniem zachodni przywódcy powinni zrozumieć zagrożenie, „zanim ich narody zaczną cierpieć”.

 - Ustaliliśmy, kto dysponuje potrzebną nam bronią. Byliśmy gotowi sami transportować uzbrojenie (systemy obrony przeciwlotniczej) – mówił Zełenski o szukaniu alternatyw dla wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, by kraj ten mógł się bronić przed rosyjskim lotnictwem.

 Jak dodał, Ukraina znalazła nawet pilotów, którzy gotowi byli zmienić obywatelstwo, by latać tymi samolotami z zagranicy, których nie ma na Ukrainie.

 - Naród, ludzie byli gotowi dać nam alternatywę dla zamknięcia nieba. Wszyscy są gotowi, ale nie ci, którzy podejmują decyzje – powiedział Zełenski.

 Mówiąc o NATO wskazał, że nie „widzi odwagi, by zjednoczyć się dla Ukrainy”.

 - Jesteśmy wdzięczni za pomoc i poparcie, ale nas boli teraz i pomagać trzeba już. Nie można mówić, że drzwi są otwarte, bo (potem) człowiek może już nie żyć – dodał.

17:13

Tylko Putin i Szojgu nadal popierają wojnę na Ukrainie. - Tylko dwóch polityków w Rosji, prezydent Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu, nadal popiera wojnę na Ukrainie - powiedział szef Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda. Według informacji wywiadu wojskowego (GUR MO) tylko Putin i Szojgu są zainteresowani dalszym prowadzeniem wojny i tylko oni publicznie przedstawiają takie stanowisko. - Wszyscy inni próbują to zatrzymać. Jedni bardziej aktywnie, inni w sposób bardziej skryty, poprzez sabotowanie przekazywania rozkazów zgodnie z łańcuchem dowodzenia. Rosyjska generalicja jest w większości przeciwna tej wojnie - powiedział Budanow na antenie telewizji Ukraina 24. 

18:11

Rozmowę telefoniczną, w której rosyjski żołnierz mówi, że siłom rosyjskim kazano strzelać do wszystkich, nawet dzieci, przechwyciła pod Charkowem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

„Mało nas tu, otoczyli nas. I dali nam rozkaz rozp...ć wszystkich jak leci: cywilów, dzieci-nie dzieci... wszystkich. Chwilę temu snajper, co siedział na wiśni, zabił trzech za parkanem, bo po prostu świecili w naszą stronę latarkami” – mówi żołnierz w nagraniu zamieszczonym przez SBU w sobotę na Facebooku

19:10

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do kobiet i dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem – poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Miało do tego dojść w piątek. Zginęło siedem osób, w tym dziecko, a z pozostałymi nie ma kontaktu.

19:22

Mer okupowanego miasta Heniczesk w obwodzie chersońskim na Ukrainie Ołeksandr Tułupow i jego współpracownicy odmówili współpracy z żołnierzami rosyjskimi i ustąpili ze stanowisk.

19:24

Prawie 35 tys. uchodźców wojennych przybyło dotąd z Ukrainy do Włoch - podało MSW w Rzymie. 45 włoskich uczelni zadeklarowało gotowość przyjęcia ponad 400 ukraińskich wykładowców i studentów; przygotowano też dla nich stypendia. Według danych włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wśród prawie 35 tys. osób przybyłych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę jest ponad 17 tys. kobiet i 14 tys. dzieci.

19:35

Spółka Ukrenergo potwierdziła w sobotę prowadzenie prac naprawczych w elektrowni atomowej w Czarnobylu – poinformowała agencja Interfax-Ukraina. „Ukrenergo pracuje nad przywróceniem zaopatrzenia elektrowni atomowej w Czarnobylu w energię elektryczną. Prace trwają. O wynikach poinformujemy” – zapewniono.

 Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, które zostały całkowicie przerwane na początku tygodnia - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Ukraiński urząd dozoru poinformował tę agencję atomową z siedzibą w Wiedniu, że prace rozpoczęte wieczorem 10 marca zdołały doprowadzić do naprawy jednej sekcji zasilania.

19:40

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, tym razem wartą 200 mln dolarów - podał Biały Dom. Poprzednia partia pomocy, warta 350 mln dolarów, została przekazana w rekordowym tempie. Zatwierdzona przez prezydenta kwota może zostać przeznaczona na dostawy broni i szkolenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Biały Dom nie podał, na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze.

20:00

Siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich dwie miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy kraju oraz uniemożliwiły Rosjanom przeprawę przez rzekę i marsz w kierunku Kijowa – poinformowało dowództwo operacyjne Północ.

 

20:20

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie stosują taktykę, według której prowadzą ostrzał, a następnie ukrywają się w wioskach wśród cywilów, gdzie są chronieni przed ostrzałem odwetowym ze strony sił ukraińskich - przekazał szef władz regionu Witalij Kim.

20:46

W obwodzie chersońskim zestrzelono dwa rosyjskie śmigłowce.

O zestrzeleniu dwóch rosyjskich śmigłowców w okolicach miasta Skadowsk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy poinformowały w sobotę na Facebooku ukraińskie wojska lądowe, publikując wideo pokazujące jedną z zestrzelonych maszyn. „Jeden z pilotów przeżył. Być może uda się dowieźć go do szpitala” – napisano w komentarzu.

20:48

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - poinformowała szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych. Specustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą.

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w środę; w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął w sumie 60 poprawek do ustawy; kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm.

 W sobotę wieczorem - jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta - ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

21:00

Ponad 10 tys. ewakuowanych mieszkańców miast obwodu kijowskiego wyjechało z Kijowa pociągami w ciągu ostatnich trzech dni – poinformował  mer Kijowa Witalij Kliczko. Mieszkańcy Buczy, Irpienia, Worzela i Hostomla byli ewakuowani na zachód Ukrainy z Dworca Centralnego. Kliczko oznajmił, że w sobotę przyjechał do Kijowa pierwszy autobus z kobietami i dziećmi z Czernihowa, położonego na północny zachód od stolicy.

21:01

Żołnierze rosyjscy przechwycili konwój humanitarny, który jechał z Zaporoża do obleganego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodu zaporoskiego. „Na każdym punkcie kontrolnym okupanci przemocą wyjmowali jedzenie, odzież i środki higieny” – podano.

21:11

Tak wygląda rozjechany przez rosyjski czołg samochód uciekających cywili.

Więcej o tej tragedii przeczytacie tutaj.

21:26

- Nad Wasylkowem, miastem położonym w pobliżu Kijowa, krążą rosyjskie drony obserwacyjne, a nocą rozpoczynają się bombardowania. Z tego powodu działająca tu samoobrona zaczęła w sobotę wywozić dzieci do sąsiednich miejscowości - relacjonuje  przedstawiciel lokalnej samoobrony Siarhei Marchyk. -Na razie wywieźliśmy psa i siódemkę najbardziej zestresowanych dzieci. Nie mogę podać nazwy miasteczek, do których trafiły, ponieważ ich mieszkańcy boją się namierzenia. Już boją się tego, że nasze samochody mogły być śledzone po drodze przez rosyjskie drony - opowiada Marchyk, który na co dzień pracuje jako dokumentalista i reporter, a obecnie zajmuje się m.in. prowadzeniem biura prasowego samoobrony w położonym ok. 30 km na południowy zachód od Kijowa Wasylkowie.

21:42

 W zajętym Melitopolu Rosjanie zastąpili porwanego mera przychylną sobie radną. - W okupowanym przez Rosjan Melitopolu w obwodzie zaporoskim na Ukrainie p.o. mera została opozycyjna radna, która zachęca mieszkańców, by „dostosowali się do nowej sytuacji” – pisze portal Ukrainska Prawda. Mer Iwan Fedorow został w piątek porwany przez Rosjan. Jak podaje Ukrainska Prawda, radna Hałyna Danylczenko wystąpiła w telewizji z apelem do mieszkańców, by „dostosować wszystkie mechanizmy do nowej rzeczywistości, żeby zacząć jak najszybciej żyć w nowych warunkach”.

22:15

- Fakt, że rosyjscy generałowie są tak blisko frontu, sugeruje, że sytuacja militarna jest dla Rosji niedobra - ocenił brytyjski marszałek lotnictwa Edward Stringer. Dodał, że nie jest możliwe, by Rosja straciła już trzech generałów, a tylko niespełna 500 żołnierzy. - Generałowie dywizji zazwyczaj nie zbliżają się tak mocno do frontu. Jeśli to robią, to coś jest bardzo nie w porządku. To pokazuje, że rosyjskie wojsko na Ukrainie jest napięte do granic możliwości i aby spróbować coś z tego uratować, generałowie są na froncie, faktycznie przymuszając żołnierzy do ostatniego wysiłku. Jeśli straciliśmy trzech generałów, a twierdzimy, że straciliśmy tylko około 500 żołnierzy, to coś tu się nie zgadza, i to sugeruje, że militarnie nie dzieje się dobrze - powiedział Stringer w rozmowie ze stacją Sky News. W piątek w walkach na Ukrainie zginął już trzeci rosyjski generał major (odpowiednik generała dywizji), Andriej Kolesnikow. Wcześniej zginęli Witalij Gierasimow i Andriej Suchowiecki. Tymczasem oficjalnie podawany przez Rosję bilans własnych strat to wciąż 498 żołnierzy. Ukraina twierdzi, że zginęło do tej pory ponad 12 tys. Rosjan, według zachodnich źródeł - ok. 5-6 tys.

22:32

Prawie 12 tys. osób ewakuowano w sobotę m.in. z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Nie udało się natomiast otworzyć korytarzy ewakuacyjnych m.in. z Enerhodaru na południu kraju – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Telegramie. Z Sum ewakuowano 8 tys. osób, z Krasnopola, Konotopu, Łebedynu i Wełykiej Pysariwki w obwodzie sumskim – blisko 3000 osób, a z Buczy prawie tysiąc. Nie udało się natomiast otworzyć korytarzy humanitarnych z Enerhodaru, Worzela i Irpienia.

22:35

- Musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Nie należy patrzyć na liczby uchodźców, która do Polski trafiła w perspektywie, że się zmniejsza. Ukraińcy boją się ruszać w trasę do Polski, bo Rosjanie strzelają do cywili - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był w sobotę gościem na antenie Polsat News. Podczas rozmowy Paweł Szefernaker poinformował, że do godziny 15 od początku konfliktu na Ukrainie granicę z Polską przekroczyło 1,624 mln osób. - Tylko dziś do godziny 15 46,6 tys. osób. Wczoraj przez cały dzień to było 76,2 tys. osób. Widzimy, że jest nieznaczny spadek z dnia na dzień, jeżeli chodzi o kwestie osób, które przekraczają granicę. Najwięcej osób przekroczyło w zeszłą niedzielę - 142 tys. osób - mówił wiceminister.

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE