protest Rosjanina

i

Autor: SOTA

Nie bał się

Samotny Rosjanin protestujący przed ambasadą Federacji Rosyjskiej. „Putin, Haga czeka na ciebie”

2023-02-24 18:43

W Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Rosjan. Jeden, jedyny z nich, syberyjski obrońca praw człowieka, Aleksiej Tupitsin samotnie protestował (24 lutego) „przeciwko przestępczej wojnie Putina” przed siedzibą ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Pracownicy placówki dyplomatycznej nie reagowali. Personalia protestującego spisała policja. W Rosji za coś takiego mógłby mieć nawet zapewniony pobyt w karnej kolonii.

Protestował z odręcznie napisanym, na kawałku tektury, po rosyjsku hasłem-ostrzeżeniem: „Putin, Haga czeka na ciebie”. Protest nie został zbytnio zauważony. Dowiedzieliśmy się o nim z przekazu na Telegramie rosyjskiego serwisu SOTA. Aleksiej Tupsin, obywatel Federacji Rosyjskiej, musiał z niej wyemigrować do Polski spod Irkucka (środkowa Syberia) po tym, jak FSB zaczęła go prześladować za działania na rzecz przestrzegania praw człowieka w Rosji.

– Dzisiaj jest rocznica wojny, a Putin i jego reżim muszą wiedzieć, że ludzie się z tym nie zgadzają. W Rosji ten protest został stłumiony, stłumiony, najdrobniejsze manifestacje są surowo tłumione (…). Wszyscy poplecznicy reżimu nie będą w stanie uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości” – skomentował odważny Sybirak w okolicznościowym wideo zamieszczonym na kanale serwisu SOTA. Rosjanin z niewielkiego miasteczka Ust-Kut koło Irkucka rok wojny skwitował „jako kompletną klęskę Putina we wszystkich dziedzinach”. Przyznał, że „nikt nie spodziewał się, że Ukraina będzie w stanie nie tylko skutecznie się bronić, ale i atakować. – Wszyscy widzieliśmy, do czego gotowi są Ukraińcy w obronie swojej wolności, wolności kraju. A zgniły reżim Putina, który rozpoczął tę przygodę, po raz kolejny pokazał swoją niezdolność. Mamy nadzieję, że Ukraina zwycięży w najbliższej przyszłości.

Sybirak do maja 2022 r. prowadził lokalny serwis internetowy Ust-Kut 24, ale za relacjonowanie wojny na Ukrainie nie po myśli i wytycznych Kremla stronę władza zablokowała. O tym, jak działa cenzura (oficjalnie takiej w Federacji Rosyjskiej nie ma, a jej rolę pełni Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Masowej - w skrócie: Roskomnadzor) niebawem szerzej...

Rosjanie uciekają z kraju. Protesty przeciwko mobilizacji
Sonda
Czy popierasz politykę prezydenta Rosji Władimira Putina
Nasi Partnerzy polecają