Polska armia

Duda z Błaszczakiem na poligonie w Orzyszu. Mówią o nowych fundamentach armii: w cyberprzestrzeni i kosmosie

2023-03-31 12:49

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025-39. Główne kierunki to niejawny dokument będący podstawą dalszych prac planistycznych dotyczących wojska. Nastąpiło to na poligonie w Orzyszu, który prezydent RP właśnie wizytuje razem z Mariuszem Błaszczakiem, wicepremierem i ministrem obrony narodowej.

Prezydent Duda i minister Błaszczak na poligonie w Orzyszu

- Prezydent Andrzej Duda w piątek na poligonie Orzysz wyda "Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych" na 2025-39. W nowym cyklu programowania armia rozwijać się będzie wielodomenowo z zaawansowanymi zdolnościami cyber i space oraz uwzględnieniem bezpieczeństwa żołnierza - napisał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. w czwartek na Twitterze.

31 marca na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) prezydent i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak obserwowali strzelanie z koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. Andrzej Duda podpisał w piątek, 31 marca także postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039. - To czas, który ma charakter przełomowy dla polskiego państwa - powiedział prezydent.

Nowe kierunki rozwoju polskiej armii to cyberprzestrzeń i kosmos

Jak zapowiedział, "kierunki rozwoju Sił Zbrojnych będą oparte na dotychczasowym fundamencie - lądowym, morskim i powietrznym, tak jak to od dziesięcioleci w naszym wojsku wygląda". - Ale do tego dochodzą także i nowe komponenty: wojska cyberprzestrzeni, po drugie wojska kosmiczne" - mówił prezydent.

Jak dodał, "staramy się działać". - Te główne kierunki, które zostały w sensie ramowym przygotowane, teraz, przez najbliższe miesiące będą wypełniane treścią; (...) będą realizowane w tych właśnie obszarach - oświadczył Duda.

Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP. Dokument niejawny

Prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, "Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP" oraz ich przygotowań do obrony państwa. Dokument ma charakter niejawny, a jego podstawą są m.in. wytyczne zawarte w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Główne kierunki określają priorytety rozwoju sił zbrojnych w 15-letnim cyklu planowania. Dokument, aktualizowany i wydawany co cztery lata, określa wymagania dotyczące podnoszenia zdolności operacyjnych wojska we wszystkich domenach operacyjnych – lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej – pod względem dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, zabezpieczenia logistycznego, organizacji, uzupełnień i mobilizacji oraz szkolenia.

Wydane przez prezydenta główne kierunki są podstawą prac nad programowaniem rozwoju sił zbrojnych; ich rozwinięciem będą opracowane przez MON i przyjęte w uchwale Rady Ministrów Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039. Kolejnym etapem będzie wydanie przez ministra obrony programu rozwoju sił zbrojnych, który stanie się podstawą planu modernizacji technicznej.

Sonda
Czy twoim zdaniem Wojsko Polskie jest dobrze wyposażone?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany