POLSKA ARMIA

Polska buduje supernowoczesny system przeciwlotniczy. Kosmiczne rakiety obronią Polskę

2023-04-21 5:23

Przeciwlotniczą tarczę nowej generacji zdolną powstrzymać każdego agresora testowało nasze wojsko na lotnisku w Radomiu. - To były historyczne ćwiczenia, bo bez jakichkolwiek elementów postsowieckiego sprzętu - podkreślił na konferencji prasowej wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zastąpił je sprzęt zachodni i rodzimy o iście kosmicznej technologii.    

Najnowocześniejsze systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

Od 12 kwietnia trwały ćwiczenia, w których wykorzystywane były najnowocześniejsze systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wprowadzane obecnie na wyposażenie Wojska Polskiego. Szkolenie było szczególne pod wieloma względami. Po raz pierwszy uczestniczyły w nim jednocześnie  systemy średniego, krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu: amerykańskie Patrioty, rodzime zestawy Wisłą, Narew i Pilica oraz system antydronowy. 

Patrioty służą do zwalczania celów balistycznych, Wisłą to system średniego zasięgu, a Mała Narew - krótkiego zasięgu (z rakietami zdolnymi zwalczać cele na dystansie 25 km). Pilica wyposażona jest w rakiety Piorun i Grom o zasięgu odpowiednio 6,5 i 5,5 km oraz w działka 23 mm. Taki jeden zestaw jest w stanie chronić strategiczne obiekty w promieniu ponad stu kilometrów.

Błaszczak o szkoleniu: Polska zaawansowana w budowie obrony przeciwlotniczej

Zasadniczym celem szkolenia było planowanie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. - Polska jest już bardzo zaawansowana w budowie wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej - oznajmił w Radomiu szef resortu obrony. - Naszym celem jest spójny, zintegrowany system. Korzystamy z najlepszych doświadczeń amerykańskich, brytyjskich i polskich - dodał Mariusz Błaszczak.  

W. CZARZASTY: MARIUSZ BŁASZCZAK ZMĄDRZAŁ, BĘDĄ PATRIOTY
Nasi Partnerzy polecają