Wcześniej, komisja wystąpiła do podwykonawców Poczty Polskiej spółek Prografix, Inforsys oraz EDC Expert Direct Communication z pytaniami o współpracę z Pocztą Polską i PWPW przy organizacji wyborów korespondencyjnych oraz o udostepnienie dokumentów i korespondencji. Przewodniczący komisji potwierdził PAP, że dokumenty od firmy Prografix komisja odtajniła na niejawnej części posiedzenia, które odbyło się 14 lutego. Wówczas Joński tłumaczył dziennikarzom, że odtajnienie tych dokumentów jest istotne dla przesłuchania byłych prezesów Poczty Polskiej. - Dlatego chciałem, aby dokumenty, które dzisiaj spłynęły zostały odtajnione, żeby każdy poseł mógł się zapoznać i ewentualnie zadać pytania - dodał. Dziś przed komisją mają zostać przesłuchani Przemysław Sypniewski oraz Grzegorz Kurdziel. Na Se.pl przeprowadzimy relację na żywo z tego wydarzenia.
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych - 20.02.
15:46
Grzegorz Kurdziel zaznacza, że Poczta Polska dostarcza m.in. arkusze maturalne i że z pewnością poradziłaby sobie z dostarczeniem pakietów wyborczych podczas wyborów korespondencyjnych.
15:32
Pytania zadaje teraz Waldemar Buda. Na początku poseł PiS chce się dowiedzieć, jakie było stanowisko Poczty Polskiej w sprawie wyborów korespondencyjnych.
15:16
Grzegorze Kurdziel opowiada teraz, kiedy dokładnie został powołany do zarządu Poczty Polskiej oraz jakie kompetencje tam miał. Opisuje również jakie zadania musiał wykonywać w związku z organizacją wyborów kopertowych.
15:00
Świadek odpowiada teraz na pytania Jacka Karnowskiego.
14:34
Świadek wyjaśnia w jaki sposób Poczta Polska przygotowywała się do zorganizowania wyborów korespondencyjnych.
14:30
Dariusz Joński na początku odczytuje prawa i obowiązki świadka. Grzegorz Kurdziel składa przyrzeczenie.
14:20
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych lada chwila powinna wznowić pracę.
13:20
Komisja śledcza wznowi obrady o godzinie 14.15. Wtedy na pytania posłów będzie odpowiadał Grzegorz Kurdziel.
13:18
Komisja śledcza zakończyła przesłuchiwanie Przemysława Sypniewskiego.
13:08
Pytania zadaje ponownie Przemysław Czarnek.
13:01
Przemysław Sypniewski opisał również kulisy swojego odejścia z Poczty Polskiej.
12:45
Jak się okazuje i wynika to z zeznań byłego Prezesa Poczty Polskiej, który na znak protestu podał się do dymisji 3 kwietnia 2020 r., gdyby ustawa o wyborach korespondencyjnych była uchwalona przy zgodzie sił politycznych, tak jak ustawa covidowa przyjęta kilka dni wcześniej, to… pic.twitter.com/0t3oRVkPao
— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) February 20, 2024
12:32
- Przez cały okres nadzoru nad Pocztą Polską, jaki pełnił minister Sasin, kiedy byłem prezesem, nie kontaktował się ze mną i nie wiem, dlaczego. Ja prosiłem wielokrotnie wicepremiera Sasina, w różnych sprawach, o rozmowę i nigdy takiej rozmowy nie przeprowadzi - przyznał były prezes Poczty Polskiej.
12:11
Były prezes Poczty Polskiej jest pytany teraz o dokładne okoliczności spotkania z Arturem Soboniem.
11:53
Przemysław Sypniewski ocenił, że realnym terminem na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych była połowa maja.
11:52
Teraz pytania zadaje Przemysław Czarnek.
11:47
📸Obraduje Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) February 20, 2024
📌Posłowie przesłuchują Przemysława… pic.twitter.com/IddGhQncwP
11:30
Minister Soboń był zdziwiony,że Poczta Polska nie ma możliwości wydrukowania pakietów wyborczych.
— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) February 20, 2024
Były prezes Poczty Polskiej P.Sypniewski: nikt nie chciał podjąć ze mną rozmowy na temat sposobu przeprowadzenia tych wyborów. Do 10 maja było to niemożliwe. Tych wyborów nie dało… pic.twitter.com/ZRU9sSOP5B
11:27
Teraz pytania zadaje teraz Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej. - Brakowało tego, że nie usiedliśmy wspólnie do projektu w sprawie przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych - tłumaczy Przemysław Sypniewski.
11:16
Przemysław Sypniewski tłumaczy teraz w jaki sposób przebiegały wybory korespondencyjne w Niemczech w Bawarii. Jak jednak zastrzega były prezes Poczty Polskiej, tam procedury takiego trybu głosowania są znane od lat.
11:08
- Dziwiłem się, że jest takie parcie, żeby te wybory przeprowadzić - ocenił Przemysław Sypniewski.
10:58
Teraz pytania będzie zadawał Waldemar Buda.
10:52
- Tych wyborów w tym terminie nie dało się zrobić. Nikt z Pocztą Polską nie konsultował zapisów ustawy z 27 maca. Nikt na ten temat z Pocztą Polską nie chciał rozmawiać - przyznał Przemysław Sypniewski.
10:42
Pytania zadaje teraz Jacek Karnowski.
10:40
Przemysław Sypniewski przyznał, że Jacek Sasin, jako szef Ministerstwa Aktywów Państwowych nie spotkał się z nim ani razu.
10:36
📍Wybory kopertowe 📍
— Michał Makowski (@chillmaku) February 20, 2024
Dostarczenie pakietów wyborczych w ramach pierwszej tury wyborów korespondencyjnych zajęłoby 6-8 tygodni. Brak 4 mln skrzynek pocztowych nie byłby przeszkodą - mówi były prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/ZauidhH2Wd
10:33
- Zamiast z Sasinem rozmawiałem z panem dyrektorem Izdebskim. Powiedziałem mu, że niemożliwe jest przeprowadzenie wyborów w ten sposób. Przekazał, że decyzja zapadła i nie ma możliwości spotkania z Sasinem, a jeśli mam wątpliwości, mogę złożyć rezygnację - stwierdził były prezes Poczty Polskiej.
10:21
- Poczta Polska jest w stanie logistycznie zapewnić obsługę wyborów korespondencyjnych. Jednak sposób w jaki zaproponowano mnie jako prezesowi Poczty Polskiej i całej instytucji organizację tych wyborów, w moim przekonaniu był katastrofalny - mówił Przemysław Sypniewski.
10:11
Jako pierwszy na pytania będzie odpowiadał Przemysław Sypniewski. Opowiada on o tym, jakie były okoliczności tego, jak Poczta Polska została poinformowana o zamiarze zorganizowania wyborów korespondencyjnych.
10:06
Dariusz Joński przedstawia doradców komisji śledczej oraz wyjaśnia, czym dokładnie będzie dziś zajmować się komisja.
9:55
Witamy w naszej relacji.