Jan Paweł II

i

Autor: ADAM JAGIELAK/SUPER EXPRESS Skarpeta Jana Pawła II od lat jest uznawana za relikwię

Nadużycia w Kościele

Jan Paweł II wiedział o pedofilii w kościele. Głośny reportaż ujawnia szokujące fakty

2023-03-06 21:44

Marcin Gutowski w reportażu "Franciszkańska 3" przedstawił nieznane fakty z życia papieża Jana Pawła II. Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że Jan Paweł II wiedział o nadużyciach seksualnych księży. Ponadto ukrywał je jeszcze zanim został papieżem. Co jeszcze odkrył dziennikarz?

"Dziś wiemy już bez wątpliwości, że Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży i ukrywał je, jeszcze w Polsce, zanim został papieżem" - powiedział Marcin Gutowski, twórca reportażu.

Jan Paweł II wiedział o pedofilii w kościele. Chronił instytucję - nie ofiary

"Franciszkańska 3" to siódma część serii "Bielmo" autorstwa Marcina Gutowskiego z "Czarno na białym". Tytuł dokumentu nie jest przypadkowy - przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie znajduje się istotny dla polskiego papieża Pałac Biskupi, w którym Karol Wojtyła mieszkał w czasach nauki w seminarium duchownym.

Jak informuje TVN 24 reportaż podzielony jest na 4 części - z czego trzy pierwsze " zatytułowane są nazwiskami księży pedofilów o których przestępczej działalności Jan Paweł II musiał wiedzieć - tak wynika z analizowanych dokumentów. Jak podkreśla twórca reportażu Karol Wojtyła "chronił przede wszystkim instytucję, a nie ofiary".

Dziennikarz dotarł do ofiar księży

W reportażu Marcin Gutowski rozmawiał z ofiarami księży Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca podlegającymi w latach 60 XX wieku Karolowi Wojtyle. Dziennikarz dotarł również do ludzi, którzy osobiście informowali papieża o nadużyciach i przestępstwach jakich dopuszczali się wówczas księża.

Jak twierdził jeden z anonimowych informatorów, gdy zgłosił Wojtyle, że ks. Eugeniusz Surgent dopuścił się w Kiczorze molestowania -ten poprosił go o "niezgłaszanie i uciszenie" tej informacji.

Na temat szokujących faktów wypowiadają się również osoby związane z papieżem Polakiem. "Powoli odsłania nam się nowa rzeczywistość. Okazuje się, że żyliśmy w jakiejś mitologii, która była nam przekazywana, w którą wierzyliśmy" - powiedziała wychowanka Jana Pawła II Anna Karoń-Ostrowska.

Skandale, pedofilia, nadużycia. Dokument jest już dostępny do obejrzenia

"Nie chodzi o to, żeby obalać pomniki, ale opowiedzieć tę historię w sposób rzeczowy, wiarygodny, oparty na dokumentach i relacjach bezpośrednich świadków. Wnioski niekoniecznie muszą rzutować na całokształt działalności Jana Pawła II. W mojej pracy najtrudniejsze było blokowanie w docieraniu do informacji i uniemożliwianie ich upublicznienia" - tłumaczył w jednej z rozmów twórca reportażu Marcin Gutowski.

"(...)Jan Paweł II wiedział, że ten problem istnieje, jeszcze zanim został papieżem. On musiał wiedzieć, ale nie było dowodów. A to jest dowód" - powiedział w dokumencie Thomas Doyle, prawnik kanonista, autor pierwszego amerykańskiego raportu o nadużyciach seksualnych w Kościele.

Dokument "Franciszkańska 3" ma swoją premierę 6 marca 2023 roku na antenie TVN24. Od soboty 4 marca 2023 roku jest dostępny na TVN24GO.

Sonda
Czy Jan Paweł II nadal powinien być świętym?
Express Biedrzyckiej - Michał KOBOSKO
Nasi Partnerzy polecają