Wybory

i

Autor: Shutterstock Wybory

Co jeszcze trzeba zabrać?

Jaki dokument zabrać na wybory 2023? Sprawdź, czy głosowanie z paszportem jest możliwe

2023-09-28 8:49

Jaki dokument zabrać na wybory 2023? Aby głosować w wyborach 2023, trzeba mieć czynne prawo wyborcze i w dniu wyborów parlamentarnych 2023 z niego skorzystać. Zanim jednak udamy się do właściwego lokalu wyborczego, warto wiedzieć, jaki dokument zabrać na wybory i w jakich godzinach lokale wyborcze w Polsce są czynne. Ich zamknięcie jest równoznaczne z końcem ciszy wyborczej.

Spis treści

  1. Jaki dokument na wybory 2023? Trzeba potwierdzić swoją tożsamość
  2. Co trzeba zabrać do lokalu wyborczego?
  3. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Od której do której są czynne?

Jaki dokument na wybory 2023? Trzeba potwierdzić swoją tożsamość

Wybory 2023 coraz bliżej. Jaki dokument uprawnia do głosowania? Aby oddać głos w wyborach, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, aby komisja zweryfikowała tożsamość osoby, która chce głosować. Dokument tożsamości ze zdjęciem to:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • paszport.

Taki dokument (jeden z tych trzech) każdy obywatel posiadający czynne prawo wyborcze jest zobowiązany okazać komisji wyborczej w lokalu wyborczym, w którym głosuje, a następnie podpisać się na liście wyborców.

Co trzeba zabrać do lokalu wyborczego?

Dokument potwierdzający naszą tożsamość to jedyna rzecz, którą trzeba zabrać do lokalu wyborczego. Nie trzeba zabierać na wybory długopisu, takowe zazwyczaj są na miejscu w lokalach wyborczych i można z nich skorzystać, aby oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu. Jednak wiele osób ma swój długopis. Na wybory 2023 nie trzeba też zabierać maseczki. Zakrywanie ust i nosa było obowiązkowe podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku, które odbywały się w środku pandemii.

Godziny otwarcia lokali wyborczych. Od której do której są czynne?

Do której głosujemy w Polsce? Podczas wyborów w naszym kraju lokale wyborcze są czynne od 7 do 21. Zapewne i w tych godzinach będą czynne lokale wyborcze podczas wyborów 2023, czyli wyborów do Sejmu i Senatu jesienią. Co ważne, nikt z członków komisji wyborczej nie może zamknąć lokalu przed nosem w przypadku, jeśli do lokalu wyborczego jest kolejka, a my w tej kolejce ustawiliśmy się przed godz. 21. W takie sytuacji musimy zostać wpuszczeni do lokalu, nawet po godz. 21. Głosowanie jest wówczas przedłużone w konkretnym lokalu wyborczym. Warto dodać, że wraz z zamknięciem lokali wyborczych kończy się cisza wyborcza w Polsce.

Sonda
Na kogo byś oddał głos, gdyby były teraz wybory?