Mariusz Błaszczak

i

Autor: Mariusz Błaszczak/TWITTER Mariusz Błaszczak

SPRZĘT WOJSKOWY

Będą "Borsuki"! Błaszczak o umowie ramowej na 1000 wozów bojowych: historyczna umowa wzmacniająca polskie wojsko

2023-03-01 7:46

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek (28 lutego) umowę ramową na dostawę blisko 1400 nowych pojazdów dla wojska, w tym blisko 1000 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Borsuk oraz pojazdy towarzyszące. Nowe pojazdy mają zastąpić skonstruowane w ZSRR wozy BWP-1. Pierwsze cztery Borsuki mają zostać dostarczone w tym roku. Oprócz Borsuków w wariancie bojowym umowa przewiduje zamówienia na wozy rozpoznania, dowodzenia, ewakuacji medycznej, zabezpieczenia technicznego i rozpoznania skażeń.

Mariusz Błaszczak o Borsukach: Historyczna umowa

- To jest historyczna umowa, postradziecki BWP-1 odchodzi do historii, Borsuk, który został zaprojektowany przez polskich konstruktorów, który został wykonany w hucie Stalowa Wola zastąpi z powodzeniem bojowy wóz piechoty, który dotychczas był wykorzystywany. To niezwykle istotne, że wzmacniamy Wojsko Polskie wyposażając w sprzęt, który jest produkowany w naszym kraju. Nie zawsze jest to możliwe, ale zawsze, gdy są takie możliwości, to z nich korzystamy - powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON, w TVP Info.

Mariusz Błaszczak chwalił też karabinki Grot, a także zestawy przeciwlotnicze Piorun i armatohaubice Krab, które - jak podkreślił - są obecnie używane przez Ukraińców, "by zatrzymać nawałę rosyjską".

Czym jest Borsuk? Jaką ma specyfikę?

Borsuk, który ma zastąpić skonstruowany w ZSRR bojowy wóz piechoty BWP-1, to największy od lat projekt opracowania w Polsce całkowicie własnej konstrukcji dla wojska. Skonstruowany w Polsce moździerz Rak wykorzystuje podwozie licencyjnego Rosomaka; samobieżna armatohaubica Krab, której produkowana na brytyjskiej licencji wieża z działem (lufy pochodziły początkowo z Niemiec i Francji) miała zostać osadzona na krajowym podwoziu, ostatecznie została posadowiona na podwoziu kupionym od Korei Południowej. Wprowadzenie nowego bojowego wozu piechoty na uniwersalnym gąsienicowym podwoziu opracowanym przez krajowy przemysł to jeden z programów planu modernizacji technicznej sił zbrojnych.

CZYTAJ: 500 wyrzutni HIMARS dla Polski! Błaszczak przekazał świetne wieści. "Jest zgoda Kongresu"

Program nowego bojowego pływającego wozu piechoty został rozpoczęty 24 października 2014 r. Pierwsze próby poligonowe prototypu odbyły się jesienią 2020 w Drawsku Pomorskim. Za projekt odpowiada konsorcjum zawiązane przez spółki PGZ - Huta Stalowa Wola SA jako lider, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA – oraz Akademię Sztuki Wojennej, WAT, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnikę Warszawską.

Sonda
Czy twoim zdaniem Wojsko Polskie jest dobrze wyposażone?
W. CZARZASTY: MARIUSZ BŁASZCZAK ZMĄDRZAŁ, BĘDĄ PATRIOTY
Nasi Partnerzy polecają